> Главная > ❶ Портал недвижимости > Новости недвижимости > Жизнь >Парадокси субсидій: як Україна втрачає житло

Парадокси субсидій: як Україна втрачає житло


14.02.2016 08:00  17 комментариев

В Україні упродовж кількох десятиліть бракує коштів на ремонт житла. Але будинки не вічні.

Як передає ІА «Україна комунальна» , стан більшості з них, побудованих 30-60 і більше років тому, й експлуатованих без капітальних ремонтів, якщо ще не досяг, то незабаром досягне критичного рівня зношеності. Виникне загроза втрати власниками як вартості їхньої нерухомості, так і самих фізичних об’єктів.

Раніше Domik.ua повідомляв про те, як Мінфін перевірить пільговиків, і хто залишиться без снижок .

Також останнім часом громадянам не вистачає коштів і на поточне утримання власного житла, комунальні послуги. Субсидії, визначені у бюджеті 2016 року в обсязі 35 млрд грн, наразі отримують понад 5 млн сімей із загальної кількості 17 млн, тобто чи не кожне третє домогосподарство.  

Якщо врахувати той факт, що в Україні приватизовано 93,7% площі житлового фонду, то вийде, що допомогу отримують не просто мешканці будинків, а власники житла. 

Справедлива критика

Механізм субсидій справедливо критикується з точки зору орієнтації на інтереси постачальників енергетичних ресурсів та комунальних послуг. Ці проблеми варто розглянути у контексті впорядкування відносин власності на нерухоме майно і можливостей збереження житлового фонду. 

Очевидно, що об’єкти нерухомості певних власників мають ще чималу вартість порівняно як з необхідними інвестиціями на ремонт, так і з поточними фінансовими потребами господарів. Виникає питання, яким чином використати вартість наявної нерухомості для формування нових фінансових джерел та механізмів оновлення об’єктів, а також для можливого отримання громадянами-власниками грошових коштів, необхідних для задоволення поточних потреб, зокрема сплати за комунальні послуги?

Аналіз зарубіжного досвіду свідчить, що існує кілька таких інструментів, які, на жаль, мало застосовуються в Україні. І, відповідно, не враховуються в українських нормативних документах та фінансовій практиці. Поміркуємо щодо можливостей застосування цих механізмів у наших умовах.

Читайте також: Квитанція за газ: як платити за послугу по-новому

У власності наших громадян майже 1 млрд кв. м житла. Якщо умовно прийняти ринкову вартість 1 кв. м середнього помешкання 5 тис. грн, то вся нерухомість оцінюватиметься у 5 трлн грн, або на одну особу за середньої забезпеченості 24 кв. м припадатиме 120 тис. грн вартості нерухомості.

Водночас структура населення в Україні станом на докризовий період була приблизно такою: з низьким рівнем достатку громадян налічувалося 35%, із середнім – 60%, з високим – 5%. Як вже згадувалося, за останні роки населення суттєво побіднішало.  

З іншого боку, склад домогосподарств, на прикладі міських поселень (багатоквартирного житлового фонду), свідчить, що понад 20% сімей - одинаки, з них понад 60% - у непрацездатному віці. І, знову ж таки, вони є власниками нерухомості.

Отже, при визначенні доходів та при наданні субсидій треба враховувати і наявну власність на житло. Нелогічно надавати грошову допомогу власникам нерухомості на поточні комунальні платежі, допускати руйнування багатоквартирних будинків унаслідок нібито браку коштів господарів на капітальні ремонти. 

Неефективно (хоча психологічно зрозуміло) це і з боку пенсіонерів. Принаймні, у випадку, коли права власності не переходитимуть до їхніх нащадків. А як переходитимуть, то, вибачте, це фінансово несправедливо.

Розподілена іпотека

Натомість, для мобілізації коштів на потрібний капітальний ремонт може бути використаний такий фінансовий інструмент, як розподілена іпотека (Shared Appreciation Mortgage).  

Тут для власника існує можливість трансформації частини (або всієї) вартості його нерухомості в інвестиції у ремонт та модернізацію будинку. При цьому потенційні «позичальники» зберігають право займати відремонтоване приміщення довічно, очевидно, якщо це дозволяє достатня вартість їхнього майна. У кожному випадку має проводитись конкретний розрахунок, який врахує також вік власника-позичальника, тенденції на ринку нерухомості, тощо. Кредитором може виступати банк, інші інвестиційні та фінансові компанії, орієнтовані на ефективне набуття прав власності на майно у перспективі.

Зворотна іпотека

Нерухомість можна використати і для самозабезпечення поточними грошовими коштами, у тому числі – на оплату житлово-комунальних послуг. У цьому випадку фінансовий інструмент - це зворотна іпотека (Equity Release, Reverse Mortgage). Тут позичальником укладається угода з фінансовою організацією на отримання або деяких сум упродовж відрізків часу, або навіть всієї суми одразу. Фактично власник трансформує нерухомість у поточні доходи з правом проживання замість продажу. Цей фінансовий інструмент також стосується здебільшого одиноких громадян, пенсіонерів, які не мають наміру залишати нерухомість комусь у спадок.

Якщо ж майно успадковуватиметься, то поточні проблеми утримання та ремонту можуть (або повинні) взяти на себе спадкоємці. Існує можливість укладання угод із терміном до зміни власника. Тобто при переході прав враховуватиметься ніби заборгованість колишнього власника.

Читайте також: Платимо за тепло: на що має право споживач

Практичний ефект

Отже, використання цьогорічних 35 млрд грн не на субсидії, як це передбачено бюджетом, а за запропонованими схемами, дозволило би капітально відремонтувати 70 млн кв. м житла (за вартості ремонту 500 грн/кв. м) і частково перевести їх у державну (комунальну) власність як соціальне житло.  

Такий підхід упродовж кількох років гарантував би збереження наявного житлового фонду і забезпечення соціальним житлом значної частини громадян.

Приватна фінансова ініціатива

На завершення розглянемо ще один мало відомий нашим фахівцям інструмент, який можуть взяти на озброєння органи центральної чи місцевої влади - приватну фінансову ініціативу (Private Financial Initiative). 

У цьому випадку йдеться про залучення коштів на спорудження державних чи комунальних громадських об’єктів, наприклад, шкіл, дитячих садків тощо. Схема фінансування належить до типу державно-приватного партнерства і полягає у тому, що об’єкт споруджується за приватні кошти і передається на баланс для подальшої експлуатації державній чи комунальній організації вже за бюджетні кошти з додатковими витратами на відшкодування початкових інвестицій, включно з прибутком інвестора. Цей фінансовий інструмент «розстрочки» допомагає уникнути значних початкових капітальних витрат, замінюючи їх поточними бюджетними видатками.

Як бачимо, на вітчизняному ринку фінансових послуг із появою нових корисних інструментів можуть оновитися житлові будинки, з’явитися нові громадські об’єкти. 

Автор: Всеволод Ніколаєв, Інститут суспільно-економічних дослідженьпросмотров: 22915

По материалам: Domik.ua-недвижимость


0
Зарегистрируйтесь на сайте, прежде чем оставлять сообщения.
Тогда вы будете узнавать о новых сообщениях в этой теме.
 Ознакомьтесь с правилами публикаций сообщений.

Комментарии посетителей Новых - 1

Оцените новость

Всего комментариев о статье: 17 - Парадокси субсидій: як Україна втрачає житло

дідусь15.02.2016 11:32 

+2|0

Субсидії - узаконене розкрадання бюджету на користь комунальних монополістів. Треба позбавлятися всякої монополії створенням конкуренції, а в обслуговуванні житла - в першу чергу. Замість монопольних тарифів за неякісні комунальні послуги мають діяти конкурентні ринкові ціни за якісні приватні послуги.

Лелек15.02.2016 02:58

+2|-10

Зайдите в интернет и наберите : список самых богатых людей Украины Форбс
Это будет 5 (юбилейный) список в стране. В нем 100 человек: миллиардеров и миллионеров - кто-то за это время стал уже миллионером , а кто-то наоборот увеличил свое состояние.
И список состоит из 100 человек. На 42 миллиона украинцев, которые с каждым годом нищают
А кому-то жара не жара и холод откуда-то взялся . И че люди недовольны жизнью. Да?

аллен14.02.2016 10:58

+4|0

Ну как минимум человек написавший статью живет явно с уровнем дохода где то на высших этажах среднего класса, а про проблемы жкх знает лиш из теоретических статистических выкладок. Но речь даже не об этом, о проблемах низкого уровня дохода тут и без меня написали. Я же хотел отметить, что подобные суждения а тем более их практическое применение дало бы ожидаемый эффект в том и только в том случае, если бы государство, как участник всех этих финансовых действий можно было рассматривать как честного партнера в случае схем с привлечением частного капитала, или как гаранта в случае использования вариантов без оного. Однако в нашем случае это не так. Коррумпированная сверху донизу государственная машина, в лице конкретных. Чиновников сможет только использовать все подобные инициативы исключительно как бездну новых способов распила, дериьана и прочего денления баблопотоков. Так что с точки зрения мотивов и желания решить проблемы статья интересная, но к сожалению абсолютно неприменима в наших реалиях...

Абзац14.02.2016 09:18

+7|-16

Насправді, нашим , з дозволу сказати, можновладцям, достатньо повернути те, що награбували у народу, і перестати далі красти. І ПРИМУСИТИ своїх "любих друзів" віддати свої неправедні мільярди і наповнити бюджет, а не клянчити ганебно по всьому світу, щоб потім знову красти. І дати людям можливість заробити достойні зарплати і справедливі пенсії. І на якого біса тоді будуть кому потрібні ті субсидії, які однією рукою даються, а другою намагаються забрати... Утопія, звичайно, бо ворон ворону око не виклює - що і бачимо зараз. І тільки курка від себе гребе... Коли вже наїдяться? А автор явно не в адекваті.

Людмила14.02.2016 09:16

+3|-7

Автор сттатті мабудь як і більшість чиновників не знає0, що надані субсидії на "бумазі". Понамальовували бумажки і роздали людям. А фінансування йде в основному на НАК Нафтогаз через взаємозаліки. Якби людям дали насправді ці субсидії і вони прийшли і заплатили за послуги, це було б правильно, але тоді б це були гроші, якиїх насправді нема і не було. Як можна робити капітальний ремонт за рахунок "фантиків". Тай суми на субсидії нараховані нереальні, а свою некомпетентність прикривають теплою зимою.

бен14.02.2016 09:15

+6|-16

ВОСПОМИНАНИЯ. Действия премъера напоминают давно забытые гешефты еврея-старъевщика, ездившего на подводе и собиравшего не только вторсырье. После него на улицах трудно было отискать металический предмет, забытые хозяевами на веревке вещи, заныканую обувку и др. Так и нынче из пользования населения отбираются деньги. Но вот парадокс, благодаря нынешнему "герою-старъевщику", отнявшего у населения деньги, наши заводы, фабрики, рынки, малые и средние предприятия, превращаются в никому не нужную кучу старья. Житейские циклы!

Орест14.02.2016 09:06

+4|-2

Про персональну грошову допомогу, зокрема на енергоекономні заходи, про індексацію пенсій та зарплат давно йде мова. Однак є таке, що стримує: 1) постійні вибори й необхідність загравати перед виборцями; 2) масова непрофесійніть усіх рівнів влади; 3) безкарне "прилипання" мільярдів окремим "благодійникам" від влади.
Робота повинна негайно проводитись у трьох напрямах.

Марина14.02.2016 08:53

+10|-17

Чтобы содержать жилье и не пользоваться никакими субсидиями, льготами надо чтобы была зарплата, пенсии и стипендии достаточные и хватало не только, чтобы "ноги не протянуть". А так как нас постоянно оббирали, не только налоги, а и процент зарплаты (70% ) - за наши деньги строились заводы, предприятия, те же жилые дома на ремонт которых опять-таки наши деньги выделялись. но не использовались, медицина, образование якобы бесплатные, но шли "не туда", "не тем".А сколько кормили и кормим депутатов (это и зарплаты, и льготы, обслуживание и машины и т.д., и т.д.) Деньги не исчезают - просто "перетекают" от одних к другим и , как правило, нечестным способом.А теперь, что? еще и забрать недвижимость?! Верните наши миллионы, миллиарды, а потом честно осваивайте деньги на то на что они реально выделяются!

лариса малыгина14.02.2016 08:51

+11|-23

бред сивой кобылы !мои дети получают мизер, заработать больше денег негде.с-в о л о ч ь написала статьюю

Приход14.02.2016 09:03

+6|-24

Яценюк тырит с каждого доллара по 8грн,еще 8грн берет порох,4грн отдают откат джо байдену а реальный курс Восемь..надо избавиться от этих кровосисей.а не блокировать росийские фуры.

Лайт14.02.2016 08:33

+16|-11

Автор певно,переймається проблемами та прибутками не країни і її громадян, а приватних корумпованих структкр. Якби в україна субсидії видавалися грошима(були адресними та монетарними), то я б уже зе зекономлені кошти давно утеплила свій приватний будинок і не брала б більше субсидії ніколи. Так робиться у Європі, та лише не у нас.Бо влада хоче красти хоч якимось способом, от і шукає "схеми"

жу-жу14.02.2016 08:30

+7|-12

згоден з пані Ларисою. А ще краще, щоб держава регулювала мінімальні достатні зарплату і пенсії, а урядовці не брехали людям і не набивали собі кишені. тоді потреба у замовленні таки статей відпаде.

жек 67514.02.2016 08:35

+10|-4

холодно-плохо,жарко-плохо..все вам не так!

жу-жу14.02.2016 08:26

+14|-15

якщо у нас такі писці сміють кидати своє бачення проблем на розсуд суспільства-горе нам, а автору статті-ганьба. почнімо з того, що власники протягом життя проводили відрахування на ремонт у майбутньому. Тому це стаття або на замовлення, щоб дати привід забрать житло у людей , особливо пенсіонерів або їх спадкоємців, або автор не сповна розуму.

Норика14.02.2016 08:19

+15|-14

Перекладати на спадкоємців ще й витрати на ЖКП своїх батьків- це неймовірне свинство! Автор статті що, не знає, що спадкоємці беруть і так на себе витрати на медицину та ліки для батьків, догляд за ними у перестарілому віці, одяг та взуття( хоча б халати, білизну та тапочки купувати все ж треба, як не крути!), гігієнічні засоби, прання та прибирання, докуповують продукти? І це при тому, що більшість "спадкоємців" не мають де заробити в нашій країні, а заробітки зовсім не веселять.
Та й такі спадкоємці є, що самі вже на пенсії або інваліди.
Про це хтось пам'ятає? Хоча б про вартість ліків та памперсів для стареньких!
Набагато краще- продати квартиру. Але в нашому місті( не говорю про малі містечка та села) це проблематично. Не купують люди квартир, бо немає грошей.

Запорожец14.02.2016 08:17

+15|-26

Субсидии на услуги ЖКХ - дурь несусветная: в квартире +29 при открытых окнах и укутанных одеялами батареях... Жалобы в ЖЕК на невыносимость пребывания в жилище из-за жары игнорируются, потому что цель ЖЕКов и субсидий - заработать побольше денег для компаний Ахметова.... И это в нищей разворованной стране не имеющей своего газа и угля... Кабмин в отставку!!!

Лариса14.02.2016 08:15

+21|-24

Якщо держава вирішила надавати субсидії малозабезпеченим, то потрібно це надавати у вигляді грошей. Тоді людина сама вирішить, що робити з грошима, чи варто їй економити газ, електрику, чи воду. Тоді настане реальний стимул економити. Те ж саме і з пільгами. Наприклад на транспорт. Хтось може і пішки пройтися, коли знає, що гроші залишаться в кишені.

 

Бизнес новости

 
цена: от 18 974 грн./м2
тел: (044) 379 46 97
 
цена: от 50 800 грн./м2
тел: (044) 290 73 70
 
цена: от 19 556 грн./м2
тел: (044) 499 35 62
 
цена: от 29 106 грн./м2
тел: (044) 379 46 97
 
цена: от 12 500 грн./м2
тел: (067) 190 16 61
 
цена: от 28 000 грн./м2
тел: (067) 474 23 70
 
цена: от 35 450 грн./м2
тел: (044) 492 69 51
 
цена: от 18 099 грн./м2
тел: (044) 379 46 97
 
цена: от 18 592 грн./м2
тел: (044) 391 03 90
 
цена: от 17 800 грн./м2
тел: (044) 364 48 49
 
цена: от 23 265 грн./м2
тел: (044) 391 04 46

Обсуждение новостей 

> Главная > ❶ Портал недвижимости > Новости недвижимости > Жизнь >Парадокси субсидій: як Україна втрачає житло