Особиста сонячна електростанція дозволяє економити на вартості електроенергії та не залежати від постачальників. «Зелений» тариф для домогосподарств, який набув сили закону, дає можливість не лише скористатись власною сонячною електростанцією, а ще й заробити додаткові кошти.
Тож, як отримати «зелений» тариф?
Про основні кроки на цьому шляху, на прикладі Прикарпаттяобленерго, розповідає один з першопрохідців у цій царині Богдан Кузишин. Він одним з перших обладнав дах свого будинку 10-кіловатною електростанцією й створив компанію, що надає відповідні послуги по всій Україні.
1. Оцінювання об’єкту для можливості монтажу сонячних панелей та пошук місця розташування і оптимальної конфігурації.
При цьому слід враховувати, що:
- панелі не повинні мати затінювання у найпродуктивніші години дня (з 11-ї до 16-ї);
- СЕС потужністю від 10 кВт займає не менше 60 квадратних метрів;
- сонячні панелі необхідно повернути на південь (кут нахилу 30-35 градусів). Допущене відхилення – 40 градусів на схід або захід, при цьому продуктивність трохи падає;
- установку можна ділити на три або дві площини, тобто кола з різною орієнтацією. Все залежить від параметрів даного інвертора.
2. Перевірка виділеної потужності для домогосподарства:
- згідно з договором із РЕМ, для будь-якого господарства виділено певну потужність електромережі: зазвичай – 5 кВт. Якщо ж ви бажаєте встановити СЕС на 10кВТ, вам необхідно збільшити ліміт;
- для того, щоб збільшити виділену потужність, необхідно звернутись у РЕМ за місцем проживання. З собою необхідно мати паспорт і свідоцтво на право власності на споруду;
Стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж у місті коштуватиме 1320 грн без ПДВ за 1кВт при трифазовому приєднанні й 760 грн за без ПДВ за 1кВт при однофазовому.
У сільській місцевості трифазове приєднання до електоустановок обійдеться в 1050 грн без ПДВ за один кВт, однофазове - 610 грн без ПДВ за 1 кВт.
Послуга надається РЕМ протягом 15-ти робочих днів.
3. Вибір необхідного обладнання:
Для встановлення СЕС на 10 кВт необхідно 36-40 сонячних панелей з потужністю 250-280 Вт. Можна й іншу кількість, але сумарна потужність не повинна перевищувати допустиму потужність за DС входом інвертора.
Далі обираємо сонячні панелі:
Найпоширенішими фотоелементами є кремнієві монокристалічні та полікристалічні. Довговічніші та продуктивніші монокристали, але вони й дорожчі. Слід пам'ятати й про час експлуатації.
На ринку є як панелі виробництва провідних компаній з Європи, Японії, США, так і найдешевші китайські. Оптимальне співвідношення ціни/якості — так званий якісний Китай.
Після вибору панелі треба обрати інвертор. Панелі виробляють напругу постійного типу, а нам необхідно змінну, стандартизовану та якісну. З цією метою потрібен інвертор певної потужності, який здійснює потрібне перетворення. Інвертори існують 3-х типів: автономні, мережеві та гібридні, що поєднують властивості автономних і мережевих.
Мережеві інвертори працюють лише на генерацію в діючу мережу, і цього досить, щоб побудувати СЕС під «зелений тариф».
Автономні об’єднують роботу різних джерел живлення. Це вітрові, сонячні установки та акумуляторні батареї. Такі інвертори не мають можливості генерації в мережу, тому не підходять.
Гібридні інвертори поєднують властивості описаних типів і дозволяють створити автономну безперебійну систему живлення, яка має можливість генерації в мережу. Але вони дорожчі.
Обирати тип інвертора необхідно відповідно до поставлених цілей.
Із виробниками інверторів така сама ситуація, як і з панелями. Інвертор – високотехнологічна і вартісна річ, яку необхідно купувати у перевірених виробників.
Автоматика встановлюється в коло змінного та постійного струму. Вона уніфікована та представлена різними виробниками. Деякі з них пропонують власну систему захисту автоматики.
Залежно від типу покриття конструкції чи даху обирається система кріплень панелей. Контакт з поверхнею даху є найважливішим місцем покриття системи кріплень, де протікання недопустиме. Маса панелей – близько 20 кг, системне кріплення – 100-200 кг, а у сумі – до 1000кг. Дана маса – рівномірно розподілена, тому на розрахований та збудований вірно дах, не є великим навантаженням, порівняно з навантаженням сніговим.
4. Пробний запуск та монтаж
Монтаж – найвідповідальніший та найважчий момент, і ним повинен займатись тільки спеціаліст. Монтажні роботи здебільшого проводяться на висоті, тому небезпечні. Етап електричних підключень з колом постійного струму – це перебування під напругою до 900В. Цим теж має займатись кваліфікований спеціаліст у відновідній галузі;
Необхідно прорахувати схему з'єднання панелей. Спосіб з'єднання та кількість кіл і панелей у них паралельний, послідовний, відповідно до параметрів інвертора. Усі монтажні роботи виконуються відповідно до рекомендацій виробників;
У більшості інверторів досить широке та гнучке меню налаштувань, в якому необхідно розбиратись;
Інвертори мають можливість віддаленого доступу до сервісного меню і моніторингу роботи пристрою за наявності Інтернету;
Після монтажних робіт необхідно зробити пробний нетривалий пуск, тому, що типові лічильники генерацію сприймають як споживання.
5. Подання заяви в РЕМ про підключення СЕС
Сміливо подавайте заяву на підключення СЕС у місцевий РЕМ, де є зразок цієї заяви, яку слід заповнити.
6. Отримання організаційно-технічних заходів (ОТЗ)
За фактом заяви РЕМ повинен видати ОТЗ, які виконують або вони самі або підрядні організації. Заявник оплачує обладнання (модем та послугу монтажу, двонаправлений лічильник), що складе приблизно 6-8 тисяч грн. Є ризик зіткнутись з неготовністю деяких РЕМ та обленерго надавати невідому їм ще поки послугу.
7. Укладання договору купівлі-продажу між власником приватного домогосподарства та обленерго
Після виконання ОТЗ підписується договір купівлі-продажу електроенергії між обленерго та власником приватного домогосподарства. Зазвичай, представник обленерго приїздить на об’єкт, оглядає СЕС та підписує договір, в якому потрібно вказати реквізити для отримання коштів. У договорі вказується термін та спосіб оплати.
Слід зазначити, що в різних регіонах взаємодія з обленерго може мати свою специфіку.