> Главная > ❶ Портал недвижимости > Новости недвижимости > Новости рынка недвижимости >Як бути без свідоцтва про право власності на нерухомість?

Як бути без свідоцтва про право власності на нерухомість?


01.02.2016 13:00  31 комментарий

Перехід до бездокументарного підтвердження права власності на новозбудовану нерухомість відбувся так раптово, що для пересічного громадянина така вкрай прогресивна і необхідна реформа взагалі залишилась непомітною. А дарма.

Із 1-го січня 2016 року українці, отримуючи документи за результатом такої адміністративної послуги як державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, не знайшли серед цих документів свідоцтва про право власності. 

Нещодавно Domik.ua писав про те, коли і навіщо введуть додаткові документи, необхідні для угод з квартирами .

Справа в тім, що відтепер право власності на нерухомість, відомості про яке внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підтверджується не документом, а відповідним записом у реєстрі. У відповідності з абзацом другим частини п’ятої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» на підставі цього запису власник вчиняє правочини зі своєю нерухомістю. Обов’язкове використання нотаріусом під час вчинення нотаріальної дії з нерухомістю відомостей Державного реєстру прав передбачене статтею 46-1 Закону України «Про нотаріат». Також частиною першою статті 55 цього Закону встановлено, що угоди про відчуження та заставу майна, що підлягає реєстрації, посвідчуються за умови подання документів, які підтверджують право власності на майно, що відчужується або заставляється, або за наявності державної реєстрації права власності на таке майно у Державному реєстрі прав. 

«Основний удар» прийшовся на державних реєстраторів та нотаріусів, яким довелося пояснювати здивованим заявникам про те, що видача свідоцтва про право власності на нерухомість не передбачена законодавством, а на підтвердження державної реєстрації речових прав на нерухоме майно видаються такі документи як «інформація з Державного реєстру прав» та «рішення державного реєстратора». 

Читайте також: Все, що потрібно знати про сплату податку на нерухомість у 2016 році

Іще місяць тому укласти договір, предметом якого є нерухоме майно, без документа, що підтверджує право власності на нього, було неможливо. Тепер до нотаріуса власник може прийти лише з документом, який посвідчує його особу, та документом, що засвідчує присвоєння йомуідентифікаційного номеруплатника податків. 

І не лише в цьому нововведення спрощує життя власника: більше не потрібно отримувати дублікатправовстановлювального документа, який втрачено чи пошкоджено, а також автоматично вирішується проблема реалізації свого права на розпорядження частиною нерухомості співвласником, у якого правостановлювальний документ відсутній. 

Чи варто боятися наслідків нововведення? 

Окремі правники радять власникам нерухомості періодично перевіряти інформацію про свої об’єкти в реєстрі, а якщо відомості про такі об’єкти не внесені до нього, терміново це зробити. Лунають в пресі й побоювання щодо «рейдерських атак на нерухомість». 

Безумовно, за можливості, своє право краще внести до Державного реєстру прав. Автоматично, без подання відповідної заяви власника, до цього реєстру відомості з баз даних, у яких реєструватися права та обтяження до 2013 року, не переносилися. І наявність відповідних даних в сучасній інформаційній системі значно спростить питання розпорядження власністю, а також підтвердження прав на неї перед третіми особами, у разі виникнення такої необхідності. 

Читайте також: Спадок без кадастрового номеру за старим держактом

Перевірка інформації також не створить проблем, адже Державний реєстр прав відкритий: отримання відомостей з нього доступне як за об’єктом нерухомості, так і за суб’єктом права. Зацікавлена особа може отримати інформацію, звернувшись до будь-якого нотаріуса чи державного реєстратора. Крім того законодавство надає можливість отримати такі відомості через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України (https://kap.minjust.gov.ua/services/registry). Крім того, забезпечено можливість перевірки дійсності виданих з Державного реєстру прав документів за індексним номером. 

При цьому слід пам’ятати, що правочини нотаріус вчинятиме не лише на підставі запису про право власності на нерухоме майно, а й встановивши особу, що звернулася, та її повноваження на розпорядження нерухомим майном. Це обов’язок нотаріуса, закріплений законом. 

У разі ж якщо право власності не внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підтвердити його можливо виключно за умови подання відповідного правовстановлювального документа. 

Резюмуючи, варто зазначити, що наразі явно не вистачає роз’яснювальної роботи з боку Мін’юсту, яким ця реформа впроваджена. Також більшість підзаконних нормативно-правових актів ще не приведена у відповідність до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що може певним чином ускладнити реалізацію нововведень на практиці.  

Але важливий та відповідальний крок вперед в реформуванні відносин власності вже зроблено.просмотров: 17096

По материалам: Лига


0
Зарегистрируйтесь на сайте, прежде чем оставлять сообщения.
Тогда вы будете узнавать о новых сообщениях в этой теме.
 Ознакомьтесь с правилами публикаций сообщений.

Комментарии посетителей Новых - 12

Оцените новость

Всего комментариев о статье: 31 - Як бути без свідоцтва про право власності на нерухомість?

Олег13.02.2016 04:00

+1|-1

Таким образом хотят вернуть старинные дома в городах Западной Украины их законным наследникам? Имена украинцев, как хозяев, затеряются в документах. А бывшие владельцы всплывут с доказательствами владения собственностью. Могу ошибаться, хотя устами младенца...
Законы некоторые принимают не для народа - это факт. Так что мой бред - это версия.

Nikolay08.02.2016 21:03

+10|0

Основним проблемним питанням застосування законодавства у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно, на мою думку, є відмова від правовстановлюючого документа, як правового інструмента в системі відносин власності, що забезпечував суб’єктивні права власника нерухомого майна, його відносну самостійність, незалежність від держави та інших суб’єктів в цивільно-правових відносинах щодо об’єктів нерухомого майна, які знаходяться у його власності. Правовстановлюючий документ – це документ який видавався державою (її конкретною уповноваженою особою, в тому числі видається чи посвідчується нотаріусом), яка діє від імені усіх громадян, про визнання за окремою фізичною чи юридичною особою безстрокового суб’єктивного права на привласнення конкретного об’єкта нерухомого майна. Правовстановлюючий документ – це своєрідний ключ до володіння, користування та розпорядження нерухомим майном. Надійний інструмент захисту права власності. Уявіть собі, що ключ від вашого будинку буде зберігатись не у вас, а у когось іншого. Кожний раз, коли ви захочете скористатись ключем, вам прийдеться звертатись до якогось чиновника та ще й платити за це гроші. Доступ до вашого ключа має необмежене коло осіб. При цьому, зберігач вашого ключа ніякої відповідальності перед вами за його збереження не несе.
Що ми зараз маємо. Первинний правовстановлюючий документ на об’єкти нерухомого майна - свідоцтво про право власності скасований взагалі. Договори, свідоцтва, що видаються нотаріусом, рішення судів і т.п. низведені до рівня проміжного документа, який після державної реєстрації права власності стає в принципі зайвим. Мені здається, що ні законодавець, ні нотаріуси, ні, тим більше, громадяни, в повній мірі не усвідомили наслідків, які потягне за собою це непродумане рішення. Практика обороту правовстановлюючого документа (видачі, вилучення, проставлення відміток, передачі на зберігання і т.п.) досі дозволяла нотаріусам надійно забезпечувати охорону прав власності суб’єктів цивільних правовідносин. Що зараз стає неможливим. Ніяка інформація з електронного реєстру не замінить правовстановлюючий документ. Ця інформація свідчить, що на конкретний час власником нерухомого майна є та чи інша особа. Але вже на слідуючу секунду після отримання такої інформації, вона, на відміну від правовстановлюючого документа, втрачає свою актуальність. Черговість розгляду заяв про реєстрацію прав в ДРРП не убереже нотаріуса від негативних наслідків. Оскільки на час реєстрації заяви, скажем, договір про відчуження вже посвідчений, розрахунки між сторонами здійснені. Інформація, яку нотаріус може отримати з ДРРП не завжди достатня для вчинення того чи іншого правочину. Можна приводити і багато інших аргументів проти цих нововведень.
Яка мета вищевказаної реформи? Спростити та здешевити процедуру оформлення прав власності? Сумнівно! Що б ви сказали, якби розробники літаків з метою спрощення та здешевлення відмовились від дублюючих систем життєзабезпечення літака?

Vitaly08.02.2016 21:12 

0|0

Так в чем же цель, на ваш взгляд?

юрист02.02.2016 15:10

+35|-7

Какой то шабаш неадекватов.С какой такой радости я после покупки квартиры должен только то и делать,что поминутно проверять не поменял ли председатель сельсовета в сельской глубинке запись в реестре на мое ЗАКОННОЕ ИМУЩЕСТВО?
В стране где можно совершить любое преступление,а потом свалить в местность где никто не достанет например Крым,Донбасс или россия,принимать такие псевдозаконы - ПРЕСТУПЛЕНИЕ.
Это все равно что отнести все деньги в банк и уйти без документов,с одними заверениями - уже все зачислено,поверьте на слово.МАРЗМ КРЕПЧАЕТ.

Kатя02.02.2016 15:57 

+16|-16

Мужчины вечно паникуют раньше времени. Вы не думаете о том, что помимо записи в реестре есть еще куча других доказательств прав на квартиру? И наверняка в спорных моментах будут поднимать всю прежнюю документацию и делать запросы в разные инстанции.

Blackshark02.02.2016 22:50

+19|-5

Катя
Т.Е вас не смущает, что любой человек, сняв у вас квартиру на месяц может теперь спокойно прийти к нотариусу и по поддельному паспорту (нотариус не может проверить паспорт) может продать любую квартиру. А вы потом со своими бумажками, купли продажи, дарения.. которые тоже легко подделать без спец бланка (а если те кто по настоящему настроится на квартиру может и в реестр влезть и бумажки сделать и подписи роздабыть) будете бегать и судиться? Сейчас так по поддельному паспорту "сдаются" квартиры, что мешает их продать? У соседей, конечно, можно узнать многое, но не все владельцы знакомы с соседями, не все живут в своих домах и даже в Украине, а в жэке вряд ли знают владельца в лицо... Кроме того, квартиру, емли владелец не будет заглядывать в реестр можно перепродать так раз 10, а несчастным будет последний. И юристы неслучайно говорят, что теперь в реестре нужно проверять свою квартиру чуть ли не каждый месяц??! А что если ты заметил что квартирой ты уже не владеешь? Почему человека сознательно подставляют в эту ситуацию нервотрепки! А что если квартирой владеет одинокие старики, которые до смертного одра не узнают что квартира не их, а все потом свалится на родственников, а что если человек живет один, его квартиру можно легко переоформить а затем человек исчезнет. 2. Договор с банком при зачислении денег на депозит тоже заключают, только некоторые недобросовестные работники не всегда потом деньги на счет зачисляют и люди потом годами судятся и доказывают. Так и с квартирой, договор будет, квартиру в базе не пероформят, останется на старого владельца, а вам дадут бумажку... которую при современных технологиях легко подделать. Потом владелец по паспорту обманет так еще 10 человек и ищи его в днр и крыму. И бегай з договором купли и судись. А вообще НУЖЕН КОММЕНТАРИЙ ЮРИСТОВ И НОТАРИУСОВ НА ЭТОТ СЧЕТ, можно ли все-ьаки потом получить вытяг из держреестра с подписями и печатями на срецбланках или нет. Я не юрист и чисто гипотетически всегда думаю о наихудшем. И ничего хорошего от государства не жду. Большая просьба к домику пусть юристы и нотариусы прокомментируют чего бояться тем у кого уже есть недвижимость, кто не оформил в реестре; кто купил уже когда реестр был; кто только оформляет покупку, поскольку нужны не комментарии таких паникерок как я, а специалистов.

Ангелина02.02.2016 23:08

+12|0

Вот именно! Давайте, для начала дождёмся комментариев от специалистов.

Blackshark02.02.2016 23:26

+6|0

Да, и еще одна просьба Домику пусть в интервью также ответят можно ли все-таки затребовать официальный бланк непосредственно в реестре (у людей полно неоформленных пока квартр также наследство дарственные инвестирования и покупки) и как обезопасить себя при оформлении и куда бежать первым делом если.. НУ и вопросы которые я описала выше.. заодно можно прорекламировать себя фирмы юристов. Лично я уже готовлюсь к проблемам, но я всегда надеюсь на лучшее жду худшего. Очень жду ответов, заранее спасибо.

Vitaly03.02.2016 16:13 

+3|0

Это, как и все в Украине делается правительством через одно место.
Готовим материал на эту тему. Выйдет наверное завтра.
Немного об этом есть здесь: http://domik.ua/novosti/vladimir-kolomejko-dve-parallelnyx-realnosti-rynka-nedvizhimosti-n244174.html
Судя по всему ничего официального получить будет нельзя - просто распечатку без подписей и печатей.
Но в любом случае у вас на руках остается свидетельство о праве собственности, договор купли или мены ... со всеми подписями и печатями.

Vitaly03.02.2016 16:19 

+8|0

Уточнили у нотариуса.
Ничего официального о регистрации в реестре, согласно закона они не выдают. Отакэ. Идиотизм конечно.
Только информационная справка без подписи и печати нотариуса. Даже не на бланке.

Blackshark03.02.2016 16:45

+2|0

Vitaly
Большое спасибо за Вашу работу, ваш ресурс единственный, где реагируют на вопросы и не стесняются сами писать о возможных актуальных проблемах.

Vitaly03.02.2016 17:54 

+2|0

Спасибо. Мы же работаем для вас).
Добавлю выдержку из закона:
Інформація з Державного реєстру прав у паперовій формі надається на аркушах паперу форматом А4 (210 х 297 міліметрів) без використання спеціальних бланків, проставлення підпису та печатки державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор)

Отак! А4 с четкими размерами ))))

BlackShark03.02.2016 18:48 

+3|-2

Vitaly
)))) Лично у меня возникают вопросы и легкий шок. Реестр это же не забегаловка, если выдаются справки госоранизацией они же должны отличаться от обычной бумажки распечатанной на любом принтере... А есть же кроме недвижимости магазины, склады, предприятия какое неограниченное поле для деятельности и никто ничего вроде и не замечает.

Vitaly03.02.2016 19:56 

0|0

Надеюсь, что и в вопросе ценообразования регистрации и в вопросе выдачи нормального документа хотябы нотариусом наведут порядок. Будем писать об этом...

BlackShark03.02.2016 20:28 

+3|0

Vitaly
Я тоже очень надеюсь, что в итоге все будет хорошо. Может, они все-таки опомнятся и вернут возможность выдачи госреестром нормальных документов.. либо можно будет найти какой-то выход из ситуации, хотя опять эти "новшества", казалось бы, в любой европейской стране прежде чем что-то сделать нужно думать об удобстве и безопасности граждан. Особенно, в таком важном вопросе как недвижимость. Очень жаль, что у нас нет сообщества агенств недвижимости, как в США и государство не советуется ни с кем, прежде чем осуществить нововведения в такой чувствительный к изменениям рынок, где и без того ситуация не лучшая. В любом случае с нетерпением жду новых интересных статей и информации, еще раз спасибо. )

Kатя03.02.2016 04:30 

+5|-1

Blackshark, ничто не мешает, конечно, аферистам подделать ВООБЩЕ ЛЮБЫЕ документы, если им это понадобится. Хоть свидоцтво, хоть метрику, хоть паспорт. Если мошенники задаются целью, то они ее достигают, и со свидоцтвом, и без.

Blackshark03.02.2016 15:57

+4|0

Катя
Вопрос не в том, что обманывать нельзя было раньше, вопрос в том, что в нынешней ситуации в стране, владельцы квартир и честные люди, которые стремятся стать владельцами становятся все более незащищенными, так как с отсутсвием важного документа обманывать станет в разы легче. И можно, конечно, всегда ходить в розовых очках и не задумваться об опасности, как один мой знакомый, который все думает о лучшем, все верит и верит, а его обманывают и обманывают.. может, кому-то и везет. А лично я хочу знать, какие новые риски теперь появились и быть готовой. Вы я так понимаю, тоже не юрист и ваша вера и ожидания, лично меня, не успокаивают. Хотелось бы все-таки знать что делать если и как теперь обезопасить себя дополнительными документами и справками.

Kатя03.02.2016 17:37 

+3|0

На первый взгляд мне тоже кажется, что покупатели и владельцы квартир стали более незащищенными. Но ведь не совсем дураки эти нововведения придумали. Должны же были они предусмотреть способы обезопасить народ от мошенничества. И да, хотелось бы узнать мнение компетентного в этом вопросе человека.

остап05.02.2016 10:07

+5|-4

без лохушек жизнь плоха

Алекс02.02.2016 10:29

+11|-4

Лучше пол года просидеть в очередях за справками и отдать штуку баксов при этом,но быть увереннывм что ты НАСТОЯЩИЙ владелец недвижимости.
А так есть где то запись мелом на стене .КАКАЯ ДУРИСТИКА!!!!!!!

Blackshark01.02.2016 17:42

+17|-22

Теперь если будет сбой в системе реестра или хаккерская атака никак не докажешь, что имущество ваше. Так же это касается полученной по наследству, дарственной, купленной и оформленной в реестре недвижимости. Теперь достаточно снять квартиру, подделать паспорт (как это случается с некоторыми съемными кварирами) и ПРОДАТЬ КВАРТИРУ либо по поддельным документам вместе с черным нотариусом переоформить любую недвижимость на себя ВЛАДЕЛЕЦ ДАЖЕ ЗНАТЬ НЕ БУДЕТ. Нужно все время проверять свою квартиру в реестре. А как потом доказать, что она твоя без документов? О чем яи писала на форуме выше, купил квартиру за большие деньги, а она не твоя. Хотя, зарегистрировать через черных нотариусов и перепродать можно любвую дом/квартиру. Вложение в недвигу теперь опаснее чем счет в банке.

Kатя01.02.2016 23:23 

+19|-10

Честно говоря, я еще не поняла, хорошо это или не очень, что свидоцтво отменили, но не думаю, что данная реформа даст больше возможностей для мошенничества. Свидоцтво ведь тоже подделать можно было. Наверняка есть другие способы проверить, чья квартира на самом деле. Есть ЖЭК с домовыми книгами, есть независимые юристы, есть соседи, в конце концов.
Другой вопрос, что с нашей укоренившейся бюрократией из-за отсутствия свидоцтва могут возникнуть другие сложности...
У меня, кстати, свидоцтва на мою новую квартиру нет, т.к. я покупала на вторичке, и у меня его заменяет договор купли-продажи. Думаю, подобные документы все равно останутся в силе.

саша02.02.2016 08:22

+6|-4

Договора это хорошо. Но вытяг из реестра прав с записью необходимо.

Петр02.02.2016 13:36

+3|0

Только что проверил свой дом и по адресу и по кадастровому №. пока ничего нет. Или не внесли или я не здесь

рикки02.02.2016 23:07

+7|-5

Вас нет:))))

Инга02.02.2016 22:12

+15|-20

Нотариусы сейчас сами за голову хватаются. Раньше для сделки они имели право потребовать правоустанавливающий документ, который каждый собственник хранит как зеницу ока. А сейчас, нотариусу только остается личность по паспорту проверять. А это у нас лотерея - фото один раз в 20 лет делается. Не говоря об аферистах с поддельными паспортами. А чуть что- сразу на нотариуса тыкают.

Элина02.02.2016 23:05

+14|-14

Как говорил один нотариус-" Продавец был человек, похожий на фото,что было в паспорте..." :))))

Ves-na04.02.2016 00:04 

+5|0

уже представляю количество желающих...

кимберли04.02.2016 18:42

+7|-2

...облапошить нотариусов и продать чужую квартиру с переклеенной фотографией..

кукареку04.02.2016 18:54

+5|0

а что? потом можно действительно сразу спрятаться на Донбассе

Дядя Степа04.02.2016 20:55

+5|-2

Вас там днём и ночью будет искать наша доблестная милиция(. извините, уже полиция)

 

Бизнес новости

 
цена: от застройщика
тел: (044) 220 21 11
 
цена: 15 900 грн./м2
тел: (044) 355 55 53
 
цена: 59 470 грн./м2
тел: (044) 585 10 08
 
цена: 18 300 грн./м2
тел: (044) 390 30 86
 
цена: 14 140 грн./м2
тел: (044) 224 45 02
 
цена: 18 910 грн./м2
тел: (067) 480 30 09
 
цена: 14 500 грн./м2
тел: (044) 390 30 86
 
цена: 11 870 грн./м2
тел: (067) 411 11 99
 
цена: 25 580 грн./м2
тел: (044) 379 46 97
 
цена: 12 500 грн./м2
тел: (067) 411-11-99
 
цена: 27 000 грн./м2
тел: (044) 221 25 75

Обсуждение новостей 

> Главная > ❶ Портал недвижимости > Новости недвижимости > Новости рынка недвижимости >Як бути без свідоцтва про право власності на нерухомість?