и повинен власник паркомісця біля будинку сплачувати за утримання самої будівлі
Тож, співвласники мають сплачувати кошти на утримання та ремонт усіх приміщень. Проте, від сплати звільняються власники паркомісць, які розташовані біля будинку. Згідно з українським законодавством, паркомісця не є приміщенням. Про це повідомили у Департаменті систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.
Читайте також: ОСББ: права і обов'язки, тарифи і послуги
Відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:
- допоміжні приміщення багатоквартирного будинку — приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та обслуговування його мешканців. До них належать комори, колясочні, сміттєкамери, підвали, горища, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення;
- нежитлове приміщення — ізольоване приміщення у багатоповерховому будинку, що не належить до житлового і є самостійними об’єктом нерухомого майна;
- спільне майно багатоквартирного будинку — приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), огороджувальні, несучі та несучо-огороджувальні конструкції будинку, електричне, механічне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також споруди і будівлі, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоповерхового будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Читайте також: Закон про ОСББ може обернутися проти споживачів
Згідно з визначенням, наведеним у додатку Б ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів»:
- машино-місце — площа, необхідна для встановлення автомобіля, що складається з площі горизонтальної проекції нерухомого екіпажу з додаванням розривів наближення до сусідніх екіпажів або будь-яких перешкод;
- паркінг — на практиці — наземні автостоянки та підземні гаражі для тимчасового зберігання легкових автомобілів;
- підземні гаражі — споруди, позначка стелі основних приміщень яких нижче рівня спланованої поверхні землі.
Отже, окреме паркомісце чи паркінг не є приміщенням (як нежитловим, так і допоміжним), і, відповідно, власники окремих паркомісць не є співвласниками спільного майна багатоповерхового будинку і не несуть обов’язку участі у фінансуванні витрат на утримання, реконструкцію, експлуатацію, реставрацію, капітальний і поточний ремонти, технічне переоснащення спільного майна багатоповерхового будинку.
Читайте також: Як створити ОСББ в багатоквартирному будинку
Окремо зазначаємо, що згідно з пунктом 2.51 ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» у підвальних, цокольних і на перших поверхах житлових будинків допускається улаштування вбудованих і вбудовано-прибудованих гаражів для одноквартирних житлових будинків та стоянок для машин і мотоциклів, що належать мешканцям багатоквартирних житлових будинків, згідно з вимогами ДБН 360, ДБН В.2.2-9 та іншими відповідними нормативними документами.
Належність паркомісць (підземного паркінгу) до складу житлового комплексу напряму залежить від джерела фінансування їх будівництва, що визначається у проектно-кошторисній документації на будівництво об’єкта та договорами інвестування.