Укладання договору на постачання комунальних послуг
Проте варто уважно читати такі документи і не ставити підпис, якщо певні пункти в договорі викликають сумніви. Експерти наголошують, що постачальники послуг (далі — виконавці) можуть вписати інформацію, яка зашкодить споживачеві, і, підписавши такий документ, довести свою правоту буде складно.
Читайте також: Таке дороге тепло: як у Києві модернізують енергосистему
Фахівці проаналізували договір про надання послуг із централізованого постачання холодної води та водовідведення, який споживачам пропонує укласти «Київводоканал». Зазначимо, що згідно українського законодавства, в Україні існують нормативно-правові акти (НПА), які регулюють відносини між виконавцем та споживачем, у тому числі і укладання таких договорів.
У законі «Про житлово-комунальні послуги» передбачено форму типового договору про надання послуг. Документ, який пропонує укласти виконавець, на перший погляд схожий із типовим. Проте варто вчитатися уважніше і можна знайти декілька суттєвих відмінностей:
- У договорі необхідно вказати крім ПІБ серію та номер паспорту. Додаткова інформація необхідна компанії для судового переслідування при стягненні боргу.
- Пропонується вказати кількість членів сім'ї. Проте за НПА необхідно вказати кількість зареєстрованих осіб, а їх може бути менше, ніж фактично проживаючих. Це може призвести до здорожчання оплати при безобліковому користуванні послугою.
- Також у договорі виконавець нівелює узгодження зі споживачем тарифів при їх зміні та, фактично, «автоматизує» їх імплементацію до вже діючого договору без згоди на це споживача. Типовим договором таке не передбачено, як і НПА.
- У документі відсутні складові тарифів на кожну з послуг, загальна вартість послуг; порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); порядок контролю та звіту сторін; порядок здійснення ремонту.
- Договір є договором приєднання, тобто друга сторона, споживач, не може запропонувати свої умови договору.
Універсальної поради, як не потрапити на «гачок» до комунальних компаній, підписавши договір, немає. Domik.ua радить споживачам прискіпливо аналізувати документи, адже необізнаність може коштувати чималих коштів.