Економіст: пересічні українці можуть самостійно подолати економічну кризу
Domik.ua регулярно пише про стан вітчизняної економіки — реалії та прогнози експертів.
Зараз економічна ситуація в Україні не дає змоги розвиватися ні малим суб’єктам господарювання, ні великим корпораціям, які на сьогодні намагаються скорочувати присутність на теренах країни.
Проблеми криються не стільки в менталітеті українців, скільки в самій системі ведення господарства. Нестача коштів на модернізацію та переоснащення виробництва вітчизняними підприємствами відлякує навіть приплив таких коштів від іноземних інвесторів. Такий стан справ заганяє країну в подальшу економічну депресію, вихід з якої один – зміна пріоритетів ведення господарства. Курс на Європейський Союз повинен підкріплюватися копіюванням досвіду країн, які вже давно сповідують високі європейські стандарти життя.
Читайте також: Банкам дозволили двічі стягувати з українців один борг
Однією зі сфер економіки країни, яка зазнала депресивних змін є вітчизняна система водопостачання та водовідведення, яка підконтрольна старій бюрократичній моделі ведення житлово-комунального господарства. Якість і обсяги води, яку ми споживаємо, є пропорційною до рівня нашого життя, а, як бачимо з останнього, проблема є досить серйозною.
За період з 2005 по 2013 рік різко зменшився забір води з природних водних об’єктів. Зокрема, якщо в 2005 році цей показник складав 15083 млн. куб. м, то в 2013 році він зменшився на 9,7 % до 13625 млн. куб. м. При тому, що забір води зменшився, використання води знаходиться на одному і тому ж рівні. В 2005 і 2013 роках було використано 10188 млн. куб. м і 10092 млн. куб. м відповідно.
Причина такої тенденції полягає у втратах води при транспортуванні. При низхідній динаміці щодо забору води з природних водних об’єктів спостерігалася майже стала динаміка щодо втрати води при транспортуванні. Зокрема, в 2005 і 2013 роках цей показник становив 2327 і 2213 млн. куб. м відповідно, при цьому зменшення склало лише 4,9%.
Позитивною тенденцією є зменшення обсягів водовідведення стічних забруднених зворотних вод. Якщо в 2005 році цей показник становив 3444 млн. куб. м, то в 2013 році він зменшився в 2 рази до 1717 млн. куб. м.
Проблема ховається в самій системі водопостачання і водовідведення. Морально застаріле обладнання та каналізаційні споруди спонукають до необгрунтованих втрат води при транспортуванні. Варто зауважити, що в сфері житлово-комунального господарства у більшості населених пунктів давно не проводилися капітальні ремонти. Застарілі, як правило, ще з радянських часів, труби не здатні витримати значні обсяги потокової води і розриваються під тиском. Поодинокий ремонт не є вирішальним для зміни ситуації.
Читайте також: Кредитори України прийняли рішення щодо списання боргів України: яка загальна сума
Необхідно створити передумови для технічної та технологічної модернізації усієї системи водопостачання та водовідведення. Іноземний інвестор може бути зацікавлений комунальною сферою господарства тільки тоді, коли самі територіальні громади намагатимуться щось змінити. Доки люди не усвідомлять, що не лише їхнє здоров’я залежить від якості питної води, а й загальний благоустрій держави, доти ми не зробимо ще один крок назустріч до європейських стандартів життя.
Для імплементації директив Європейського Союзу необхідно забезпечити нормальні умови для перебігу процесів водопостачання та водовідведення. Необхідна реформа житлово-комунального господарства в напрямку переходу на систему об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), яка сприятиме передачі «права голосу» з владної верхівки до територіальних громад.
Система ОСББ повинна бути асоційована збоку місцевих органів влади, щоб не допустити стану справ, за якого населення залишається на самоті зі своїми проблемами. ОСББ повинно стимулювати інноваційність житлово-комунальної сфери. Це один із способів подолати як загальний економічний застій в країні, так і покращити якість води, яку ми споживаємо.