Хочеш «енергоощадні» тарифи? Доведеться заплатити 30-40 тисяч гривень
Навіть державну програму кредитування енергоефективності запустили – людям, які беруть кредит на утеплення помешкання чи заміну котла, держава компенсує частину відсотків. І люди повірили.
Раніше Domik.ua розповідав, що Україні не уникнути віялових відключень електроенергії . За даними “Ощадбанку”, кредитами на енергоощадність уже скористались 60 тисяч українців та 86 ОСББ. До кінця року загальна сума наданих у рамках програми коштів досягне 1 млрд. грн.
Людям, які перейдуть на електричне опалення, в уряді обіцяли пільгові тарифи на електрику. Скажімо, звичайні споживачі платять за один кВт/год. 45 копійок за обсяг до 100 кВт/год. і 78,9 копійок за обсяг, який перевищує цю норму. Для тих, хто використовує електроопалювальні установки, в опалювальний період застосовуються зовсім інші норми. З 1 жовтня цього року по 29 лютого 2016-го (доти діятимуть чинні тарифи) ці споживачі можуть використовувати в місяць до 3600 кВт/год., і платити за найнижчим тарифом – по 45 копійок. При оформленні субсидій також враховують, чи ти використовуєш електрику лише для приготування їжі, для освітлення і побутових приладів — чи для опалення. Для тих, хто використовує електроенергію для обігріву помешкань, норма залежить не від кількості прописаних осіб, а від площі. На один квадратний метр дається 65 кВт/год. на місяць (в опалювальний сезон). Та усе це чітко і просто лише на папері, а на практиці отримати можливість сплачувати за пільговими тарифами далеко не так просто.
Читайте також: Рябцев: тарифи в Україні будуть тільки зростати
Скільки насправді обходиться “економне” електроопалення, знає жителька Дрогобича Лідія Козлова. Жінка на пенсії, отримує 1200 гривень на місяць. Живе сама в однокімнатній квартирі. Донедавна користувалась центральним опаленням. Рахунки чималі, а в хаті холодно, бо квартира кутова. Цього року жінка вирішила відмовитись від центрального опалення (у Дрогобичі це можливо) та встановити теплові панелі з терморегулятором – аби могла сама контролювати температуру у помешканні.
“Купила одну більшу панель – на 500 Вт за 1590 грн., другу меншу – на 370 Вт за 1190 грн., ще 480 грн. коштував терморегулятор. Спеціально протягнула нову сильнішу проводку. Написала заяву в РЕМ з проханням встановити мені двотарифний лічильник (вночі рахує електроенергію по 0,5 тарифу) у зв’язку з переходом на електроопалення. Проблем з встановленням лічильника не було – встановили швидко. Разом з встановленням заплатила за лічильник 1346 грн., – каже Лідія Козлова. – Та найцікавіше почалось потім. Я маю право на субсидію. Але субсидія надається лише в межах норм споживання. Для мене норма як була 90 кВт/год. на місяць, коли я електрику використовувала лише для освітлення і побутових приладів (фактично, споживала значно менше), так і лишилась зараз. Але ж якщо електрика йде і на освітлення і на опалення, норма має бути інша. Зараз намагаюсь економити, бо нема морозів. А як буде холодно, то мені треба буде десь 300 кВт/год. Кілька разів зверталась у місцевий РЕМ з питанням, які документи треба оформити, щоб отримати більшу норму. То кажуть, треба посилені кабелі. Мовляв, ви замінили тільки ті, що йдуть від лічильника, а треба міняти ще й ті, що під землею. А менеджер з відділу реалізації взагалі сказав, що я маю виготовити технічні умови, а це обійдеться у 30-40 тисяч гривень. Каже, не думаю, що ви ті пільгові норми захочете. І що мені тепер робити? Куди звертатись? До Яценюка? Як можна вимагати такі гроші за оформлення документів?”
Читайте також: Коли за опалення у квартирі можна не платити
На жаль, Лідія Козлова не єдина, хто стикнувся з такою проблемою. Цього року чимало сімей, які думали, що головне – назбирати гроші на новий котел чи електричні конвектори, опинились у безвиході. Адже за оформлення документів в обленерго доводиться платити часом більше, ніж за саме обладнання і його встановлення. Особливо, якщо після підключення договірна потужність будинку чи квартири збільшується. А вона, звичайно ж, збільшується, адже потужність лампочок-телевізорів-холодильників, на яку розраховували колись, у кілька разів менша, ніж потужність електричних конвекторів та котлів. Зрештою, у тому, щоб зібрати документи і оформити електроопалювальну установку в обленерго, нема нічого надзвичайного. Питання в тому, звідки беруться такі ціни за виготовлення технічних умов для квартири? Однокімнатної! Усе просто – усі обленерго в Україні давно приватизовані. І якщо на формування тарифів ці монополісти вплинути не можуть, то ціни на приєднання електромереж, виготовлення технічних умов тощо встановлюють, які їм заманеться. А споживачу лишається лише платити – обрати іншого енергопостачальника він не може.