Аудит підвищення тарифів
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг уже розпочала процес переговорів з компаніями про перевірку тарифів на газ. Компанії так званої «великої четвірки» аудиту і консалтингу — це Ernst & Young, KPMG, PwC та Deloitte.
Читайте також: Що врятує українців від високих тарифів
Проте директор громадської організації «Публічний аудит» Максим Гольдарб певний, що конкретних результатів така перевірка не дасть, а висновки компаній «великої четвірки» не матимуть жодного сенсу.
Експерт заявляє, що висновки перевірок будуть «порожніми», не принесуть жодних подальших позитивних зрушень для енергетичної сфери. Гольдарб наводить приклад дворічної давнини, коли одна з компаній «великої четвірки» проводила перевірку «Нафтогазу» за гроші від конкретних урядових осіб. Він сумнівається, що такі міжнародні перевірки зможуть дати відповідь на злободенні питання, як-от: скільки українського газу видобувається, наскільки збідніло населення і чи доцільно продавати український газ закордон.
Через те, що українського газу нібито не вистачає на потреби українців, до нього додають імпортний. Як результат — ціна зростає. Проте, як вказує Максим Гольдарб, за всіма цифрами, які оприлюднював «Нафтогаз», газу вітчизняного видобутку на споживання українцям цілком достатньо. А ціна підвищується ще й тому, що собівартість українського газу не може бути вищою, ніж собівартість російського.
Група з публічного аудиту, де разом з Максимом Гольдарбом працює і екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, підтвердила, що ціни на український газ не обґрунтовані, що його для людей вистачає, а тарифи на ЖКГ завищені і потребують перегляду.
«У «Публічному аудиті» ми помітили, що у 2013 році «Нафтогаз» підготував звіт про виконання фінансового плану, в якому були відкориговані цифри спожитого населенням газу. Замість спожитих 11,5 млрд куб м, фактично спожитими були поставлені старі плановані цифри — 15,5 млрд куб м. Відтак, такі непорозуміння, скоріш за все, навмисні, аби спотворити цифри споживання українського газу населенням. Такі висновки уже направлені на розгляд до Генпрокуратури», - розповідає Гольдарб, підкреслюючи, що МВФ не розраховував ціну на газ в 7200 гривень для українського населення.
Читайте також: Чому тарифи на комуналку піднімати треба, а на залізничні вантажоперевезення — ні?
Експерт розповів і про приватизацію державних компаній, як-от «Укрзалізниці» та «Київрічпорт». Сьогодні публічний аудит має намір перевірити кожен з 345 підприємств, які плануються до приватизації.
«Можна зрозуміти і Яценюка, і його уряд. Жоден уряд до цього не стикався з військовими діями на території України і з такою бездарною монетарною політикою. Тому прем'єр шукає всі можливі шляхи для наповнення бюджету та скидання всього того, чим держава багато років не може управляти і на що постійно витрачає гроші. Тут якщо вже продавати, то продавати потрібно за справедливою ціною, не заниженою, без корупційних складових», - резюмує Максим Гольдарб.
Проте він не виключає, що держава може продати ті підприємства, які можна було б і не продавати. Можливо навіть за заниженими цінами.