Подать объявление

Ідея прив’язати гривню до євро може допомогти економіці

Ідея прив’язати гривню до євро може допомогти економіці
Голова Комітету економістів України Андрій Новак заявив, що у Нацбанку немає кредитно-фінансової стратегії, а курс гривні безпосередньо залежить від траншів МВФ.

Domik.ua уже розповідав, від чого залежить курс гривні і як його передбачити.

В Україні з інфляцією можна впоратися, якщо влада країни відмовиться від монетарної політики Центробанку. А оскільки Україна рухається в ЄС і має намір активніше торгувати з Європою, гривню потрібно прив'язати не до долара, а до євро. Таку заяву зробив творець відомого рейтингу Doing Business Сімеон Дянков.

При цьому експерт пропонує Україні взяти приклад з Естонії, Литви, Латвії та Болгарії. За його словами, прив'язка нацвалюти до євро в цих країнах обрушила інфляцію до нуля.

Нагадаємо, Міністерство фінансів погіршило прогноз зростання ВВП України в 2016 році до 1% проти раніше очікуваних 2%. Голова відомства Наталія Яресько пояснила погіршення прогнозу щодо динаміки ВВП зниженням цін на світових товарних ринках, в тому числі і на українську експортну продукцію.

Детальніше про боротьбу зі зростанням цін в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів голова Комітету економістів України Андрій Новак.

І дея прив’язати гривню до євро може допомогти економіці?

― Стратегічно ця прив’язка не має значення особливого. Тому що мова йде в будь-якому випадку про так звані тверді валюти. Чи долар, чи євро, чи фунт, чи швейцарський франк – це не має ніякого значення. Є інфляція трьох видів: інфляція попиту, інфляція пропозиції і монетарна інфляція. І тут треба працювати в кожному окремому випадку по-різному. У нас зараз високі темпи інфляції через дуже глибоку девальвацію гривні. І поки ми не зупинимо девальвацію, ми будемо мати високі темпи зростання цін по простій причині. Коли дорожчають в таких високих темпах іноземні валюти, у нас дорожчає імпортний товар, потім по ланцюговій реакції послуги, потім і вітчизняний український товар. Тому перша завдання на сьогодні в нас – це стабілізувати курс гривні.

Читайте також: Чому в Україну не йдуть інвестиції?

У Doing Business кажуть, що країни Прибалтики, прив’язавшись до євро, звели інфляційні процеси нанівець. Чому?

― Це просто співпало з прив’язкою до євро. Зупинили вони інфляцію через розумну бюджетну політику, бездефіцитну або мало дефіцитну, через нормальну роботу центробанків своїх країн в той час, поки приєднувалися до зони євро. І в комплексі це дало зниження показників інфляції. Але зразу треба сказати, що, наприклад, нульова інфляція є шкідливою для економіки. Вже на теоретичному рівні доведено, що для того, щоб економіка була на зростанні, помірна інфляція 3-5%, це є корисно. Але, звичайно, та інфляція, яка була у нас в минулому році, офіційно 50%, це вже шкідлива інфляція, яка знецінює доходи і знижує нашу купівельну спроможність.

В ідмова від монетарної політики НБУ вплине на зниження інфляції?

― В нас немає як такої монетарної політики НБУ. Вона не оголошена, немає ні курсової стратегії, ні грошво-кредитної стратегії. НБУ пливе за течією. Якщо в цю течію МВФ вливає кошти, НБУ почувається нібито трошки краще. Як тільки затримуються транші, ця течія починає зносити нам і курс гривні, і ціни.

Тобто ці два рецепти до України не мають жодного стосунку?

― Так, але іде пошук рецептів. Та вони всі на теоретичному рівні відомі. Біда в тому, що у нас прийнято чомусь теорію і теоретиків вважати якимись далекими фантазерами. А насправді, якщо на практиці робити не по науці, виходить так - працюємо методом проб і помилок. Пробуємо, помиляємося, знову пробуємо, знову помиляємося. Ще раз пробуємо, ще раз помиляємося. Замість того, щоб звернутися до теорії, до науки, яка вже давно все описала.

Читайте також: Споживчий кошик і реальність: шокуючі цифри

НБУ анонсував випуск нових гривневих купюр. Це не буде сприяти зростанню інфляції?

― Так само НБУ може пропонувати випуск нових картин. Найняти для цього найкращих художників України, влаштувати картинну галерею, і, можливо, це зупинить інфляцію. В мене після кожної заяви і виходу особливо голови НБУ на публіку, на прес-конференцію, наступає культурний шок. Як можна суто економічні, фінансові питання пояснювати святами? Я вже чекаю, коли, наприклад, девальвацію гривні нарешті голова НБУ наш буде пояснювати грипом.

Справа в тому, що в нас за останні два роки вже відбулося підвищення цін до так званого економічно обґрунтованого рівня. І на ринку енергетики, і на іншому споживчому ринку. І зараз боятися додаткової емісії не потрібно. Особливо коли більшість українців мають такий рівень доходів, яким вони навіть не можуть забезпечити елементарні товари і послуги. Тому зараз, наприклад, якщо середню пенсію в розмірі 1,5 тис грн підняти навіть до 2,5 тис, це не спровокує інфляцію, тому що практично всі кошти знову будуть іти на оплати житлово-комунальних послуг і на елементарні товари і послуги. Тут не буде резерву для заощаджень, тут не буде резерву для якихось надмірностей. Тому все вимірюється рівнем доходів і рівнем споживання на ті доходи. Ми зараз настільки на низькому рівні, що для нас ці високі матерії про які дехто може говорити, просто ще не актуальні.

Оцените статью
0 голосов

Читайте также

Купите бассейн в землю и превратите свой двор в оазис наслаждения!

Купите бассейн в землю и превратите свой двор в оазис наслаждения!

Антон Мирончук: Как «MOLODIST» вошла в ТОП застройщиков Киевщины и какое жилье ищут украинцы

Антон Мирончук: Как «MOLODIST» вошла в ТОП застройщиков Киевщины и какое жилье ищут украинцы

Инвестиции в свое будущее с безопасным ЖК DELREY

Инвестиции в свое будущее с безопасным ЖК DELREY

1
Поделитесь вашим мнением
0 комментариев
Каталог відгуків про будинки Києва
Знайдіть свій будинок та розкажіть про нього. Що подобається, а що ні? Допоможіть тим хто шукає житло
Подробнее