Підсумки 2020 року від ENSO: «Наш секрет — у впевненості, що ми виробляємо затребуваний продукт»
Редакція порталу Domik.ua продовжує серію інтерв'ю із топ-менеджерами українських девелоперських компаній. Відповідаючи на запитання журналістів, керівники підбивають підсумки 2020 року та діляться планами на 2021-й. Нашим третім співрозмовником став Раміль Мехтієв, СЕО компанії ENSO.
Девелоперська компанія ENSO створена у 2017 році. Особливістю забудовника стала реалізація нестандартних проєктів житлової забудови. У 2018 році розпочалося будівництво першого житлового комплексу Poetica, у 2019-му стартував продаж двох наступних — Diadans та Fjord.
— Які досягнення компанії 2020 року викликають у вас почуття гордості?
— У період карантину штат співробітників збільшився втричі, зараз це вже понад 150 кваліфікованих спеціалістів. Також ми перша в Україні компанія-девелопер, яка отримала сертифікат BREEAM для об'єкта житлової нерухомості. Престижний екологічний сертифікат отримав житловий комплекс DIADANS. Крім того, ENSO увійшла до ТОП-3 найбільших девелоперів Києва за версією рейтингу, складеного журналом НВ.
— Якщо ви вирішите написати книгу або зняти фільм про події минулого року, який жанр оберете?
— Безперечно, це буде фентезі.
— Уявіть, що у новорічну ніч під бій курантів ви маєте можливість змінити якийсь один закон ринку нерухомості або правило в роботі Державної інспекції містобудування України. Що зміните?
— Швидкість прийняття рішень. Прискорити початок робіт за новими та зрозумілими правилами. Адже гірше за невизначеність немає нічого.
— Яке найскладніше рішення вам, як керівнику, довелося ухвалювати у 2020 році?
— Зупинити свій вибір лише на частині нових майданчиків, але в бізнесі важливіше дотримуватися принципу «розумної достатності».
— Який головний урок дав вашій компанії 2020 рік?
— У будь-якій ситуації бачити можливості для розвитку та зростання.
— Який момент 2020 року, пов'язаний з роботою компанії, ви б із задоволенням пережили ще раз?
— Моменти гордості. Зокрема день, коли ми отримали міжнародний екологічний сертифікат BREEAM. Почуття гордості за проєкт та команду, яка перша в Україні зробила це.
Більше про новобудову можна дізнатися на форумі ЖК «Діаданс».
— Назвіть три унікальні характеристики вашої компанії, які відрізняють ENSO від решти вітчизняних забудовників.
— ENSO не забудовник, а девелопер. Ми створюємо, а не забудовуємо. Ми дуже вибірково підходимо до вибору проєктів і досить довго та ретельно проходимо шлях від ідеї до початку реалізації.
— ENSO — молодий девелопер, який працює на ринку з 2017 року. На даний момент у вашому портфелі три житлові комплекси. Розкажіть, як це грати на одному полі з такими великими компаніями, як «Київміськбуд» та «Інтергал-Буд», при цьому успішно конкуруючи з ними?
— Це цікавий виклик для нас. Конкурувати з великими гравцями можна новими ідеями та якісними рішеннями. Я думаю, що у нас це гарно виходить. Зростання кількості наших клієнтів є підтвердженням цього.
Ми конкуруємо на ринку, де пропозиція більша, ніж попит. Тому ENSO докладає багато зусиль, щоб стати головним девелопером для людей, які цінують якісний простір для життя.
— Розкажіть про цікаві традиції, що склалися у вашій компанії.
— ENSO багато уваги приділяє постпродажному сервісу. Ми не завершуємо діалог із клієнтом після укладення угоди та ведемо його протягом усього циклу будівництва об'єкта. Клієнти розуміють, що купують у нас не просто квадратні метри, а якісний простір для життя. І для щоденного забезпечення цієї якості їм завжди допоможе ENSO.
— Як ви обираєте локації для своїх житлових комплексів?
— Ретельно аналізуємо локацію та оточення, а також враховуємо склад нашого портфеля у момент поповнення земельного банку.
Більше про новобудову можна дізнатися на форумі ЖК «Поетика».
— Які прогнози можете дати щодо вартості квадратного метра у ваших новобудовах на 2021 рік залежно від класу та ступеня готовності?
— Ринок покаже зростання від 10 до 20%.
— Уявіть, що вам потрібно купити квартиру своїй дитині, що підросла, або іншому родичу. На якому комплексі ENSO зупините свій вибір?
— Я придбаю квартири в кожному комплексі ENSO, а потім дам можливість обрати.
— Як вам вдалося впоратися із наслідками карантину, запровадженого навесні 2020 року?
— Ми ще тривалий час справлятимемося з його наслідками.
— У квітні 2020-го ви в колонці на одному з веб-ресурсів поділилися думкою, що бізнес може пережити будь-який карантин, якщо зібрати вмотивовану команду людей. Скажіть, як ви підтримуєте мотивацію своїх працівників?
— Я ставлюся до співробітників як до частини команди, до однодумців, а не підлеглих. Озвучую їм не лише куди ми йдемо, а й навіщо. А далі — хімія (посміхається).
— Локдаун змусив багатьох містян переглянути своє ставлення до нерухомості та переорієнтуватися на заміські новобудови. У зв'язку з цим ви, можливо, плануєте стартувати з першим для вас заміським проєктом?
— Наші об'єкти зосереджені у столиці і поки що ми не розглядаємо території передмістя Києва для зведення житла.
— Вже очевидно, що пандемія коронавірусу — це надовго. На вашу думку, як це вплине на новобудови з технічного погляду? Можливо, обов'язковими стануть санітарні кімнати у житлових комплексах, рекуператори повітря, посилені заходи безпеки чи ін.
— Вже давно у житлових комплексах передбачають корисний функціонал з погляду мінімізації взаємодії: антимікробні ручки, безконтактні кнопки, рекупераційні установки у місцях скупчення людей, а проєктні рішення розробляються з урахуванням щільності людинопотоку. Covid-19 зіграв роль тригера і просто прискорив процеси переходу.
— Керівник Інституту генерального плану Києва Сергій Броневицький у листопаді 2020-го заявив, що навесні 2021 року Київ отримає новий генплан. Як вважаєте, що це змінить у забудові столиці?
— Для коментування проєкту генплану потрібне окреме інтерв'ю.
— Як, на вашу думку, вплине на ринок ліквідація ДАБІ, про яку в березні 2020 року заявили в Кабінеті Міністрів України?
— Перш ніж від чогось відмовлятися, потрібно знайти цьому альтернативу. Найчастіше в політикумі приймають рішення, а вже потім гадають, що з цим робити і як бути далі.
— Назвіть еталонний, на вашу думку, мегаполіс із погляду міської забудови та урбаністики.
— Барселона — моє місто-фаворит. Воно створене для людей, місцевих жителів, туристів.
Барселоною дуже комфортно гуляти, тут все зроблено для пішоходів — малоповерхова квартальна забудова, дружні торговельні вулиці, дивовижна архітектура…
Більше про новобудову можна дізнатися на форумі ЖК «Фьорд».
— Підбиваючи підсумки 2019 року, ви говорили про те, що у 2020-му плануєте представити ринку цікаві та нестандартні проєкти. Ви вирішили перенести їх на вдалий час чи повністю відмовилися від цих планів?
— Ми представили ринку новий проєкт — це Друга паркова колекція Poetica. Отримуємо схвальний зворотний зв'язок від клієнтів. Друга колекція — це проєкт із зовсім іншою архітектурою та концепцією. Ми створювали різні архітектурні рішення, які гармонійно об'єднали у Квартал колекцій Poetica. Перша паркова колекція, Друга паркова колекція, у майбутньому буде і Третя паркова колекція Poetica.
— На форумах ваших новобудов користувачі пишуть про вашу досить жорстку цінову політику, яка притаманна усталеним гравцям ринку. У той же час, судячи з продажу у ваших комплексах Poetica та Diadans, він відбувається дуже жваво. У чому ваш секрет?
— Секрет — у впевненості, що ми виробляємо гарний, якісний та затребуваний продукт, який згодом буде лише дорожчати.
— Які нові проєкти ENSO стартують у 2021 році?
— Локації поки що не розкриваю, але проєкти цікаві архітектурно та концептуально.
— Яку головну мету ви ставите перед собою та своєю командою на 2021 рік?
— Викликати відчуття захоплення у покупців, які побачать свої готові квартири та зрозуміють, що ми перевершили їхні очікування. Не зменшувати темпи зростання та підтримувати високу якість девелопменту.
Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua
© domik.ua, 2021
Коментарі відвідувачів