Влада внесла ряд змін до містобудівних законів
Як стало відомо Domik.ua, Президент України підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій».
Про це повідомив Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.
«Сьогодні Україна як ніколи потребує розбудови мережі надійних укриттів та сховищ, які забезпечать захист людей від ризиків, пов’язаних з бойовими діями. Розбудова такої мережі має стати обов’язковою та повсюдною, що дозволить зробити наші громади більш безпечними та захищеними», — наголосив Олексій Чернишов.
Зазначимо, закон передбачає зміну підходів до формування системи споруд цивільного захисту під час планування та забудови територій на рівні містобудівної документації на регіональному та місцевому рівнях. Зокрема, документація має обов’язково містити розділ інженерно-технічних заходів цивільного захисту, який визначає план розвитку захисних споруд та забезпечення безперешкодного доступу до укриттів.
Документ містить такі ініціативи:
- врахування заходів цивільного захисту ще на стадії розроблення містобудівної документації;
- обов’язковості залучення представників Державної служби з надзвичайних ситуацій до розгляду містобудівної документації на засіданнях архітектурно-містобудівних рад;
- спрощення процедури передачі земельних ділянок для розміщення захисних споруд цивільного захисту;
- наявність в містобудівних умовах та обмеженнях вимог про необхідність передбачення у складі проєктної документації інженерно-технічних заходів цивільного захисту;
- обов’язковості розміщення споруд цивільного захисту (укриттів, сховищ, бомбосховищ) під час будівництва об’єктів, на яких постійно перебуватимуть понад 50 осіб або періодично перебуватимуть понад 100 осіб;
- забезпечення утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності.
Нагадаємо, 29 липня 2022 року Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» (№ 7398). Документ розроблений Мінрегіоном спільно з ДСНС, Комітетом ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування й Комітетом ВР з питань екологічної політики та природокористування.
Також, 27.08.2022 Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Відтепер висновок про можливість або неможливість розміщення на земельній ділянці виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій та об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, створюватиметься виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності. Також через електронний кабінет у ЄДЕССБ створюватимуться та подаватимуться запити до уповноваженого органу містобудування та архітектури про отримання зазначеного висновку. Відповідний проєкт постанови Уряд прийняв сьогодні на засіданні.
Про це повідомив Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.
«Прийняте рішення дозволить пришвидшити процес переміщення евакуйованих із зони бойових дій підприємств, а також розміщення об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб», — зазначив Олексій Чернишов.
Проєкт постанови «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» передбачає:
- створення запитів до уповноваженого органу містобудування та архітектури про отримання висновку про можливість/неможливість розміщення на земельній ділянці виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій або об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб через електронні кабінети Держгеокадастру, його територіальних органів, місцевих державних, військових та військово-цивільних адміністрацій, а також виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;
- створення та видачу висновку про можливість/неможливість розміщення на земельній ділянці виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій або об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, а також відмову в його наданні через електронний кабінет посадової особи уповноваженого органу містобудування та архітектури;
- завантаження місцевими державними, військовими та військово-цивільними адміністраціями через електронний кабінет програми комплексного відновлення області;
- завантаження виконавчими органами сільських, селищних, міських рад через електронний кабінет програми комплексного відновлення території територіальної громади (її частини).
Зазначимо, проєкт акта розроблено Мінрегіоном на виконання Закону України № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» та Закону України від № 2254-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності».