Развлечения победили работу
За даними дослідницької компанії GfK Ukraine за місяць було продано 127,3 тис планшетів та 125,9 ноутбуків та нетбуків.
Схожі дані мають торговці побутовою технікою. У мережі "Фокстрот. Техніка для дому" заявили про ідентичне співвідношення проданих ноутбуків та планшетів.
У мережі Comfy трохи по-іншому: 60% - ноутбуки і 40% - планшети.
"Потужне зростання популярності планшетів обумовлене, перш за все, зниженням цін на них, появою великої кількості бюджетних моделей та формуванням у споживачів позитивного досвіду використання цих пристроїв", - вважає директор з маркетингу мережі "Цитрус" Віктор Шолошенко.
![]()
Цінова динаміка очевидна. За даними GfK Ukraine у липні планшет в середньому коштував 3 720 грн, зараз - 2 072 грн. Ноутбук же за цей час подешевшав з 4 583 грн лише до 4 404 грн.
![]()
Втім, це не означає занепаду ноутбуків як категорії. Вони все ще зберігають свою привабливість для споживачів за рахунок більшої потужності і можливості використовувати специфічні програми, які не можуть бути встановлені на планшети. Хоча за останній рік продажі планшетів здійснили великий ривок.
![]()
Наразі представники роздрібних мереж відкидають сценарій, за яким планшети зможуть повністю замінити ноутбуки. "Виробники не пропонують повноцінних програмних рішень для роботи на планшеті - на відміну від розваг", - пояснює провідний аналітик мережі COMFY з цифрової техніки Максим Гаджієв-Кравцов.
![]()
Хоча, наприклад, у мережі "Фокстрот. Техніка для дому" вважають такий сценарій цілком можливим, але за умови розповсюдження певних операційних систем.
"З появою планшетів з встановленим програмним забезпеченням Windows зросте інтерес споживачів до використання цих пристроїв для вирішення складніших завдань", - вважає начальник відділу ІТ-техніки "Фокстроту" Олег Волга.
За словами Шолошенка, суперництво ноутбуків і планшетів триватиме.
"Ноутбуки стали рідше не лише купувати, а й шукати. Порівняно з червнем 2012 року кількість споживачів, що придбали ноутбук, зменшилася в півтори разу. Інтерес же до планшетів зріс. Їх стали шукати та купувати в півтори разу частіше, ніж рік тому" - відзначає експерт.
Інші фахівці не бачать прямого протистояння. На їхню думку, наявність у користувача одного пристрою зовсім не виключає наявність іншого. "Ноутбуки і планшети купують для різних цілей. Один споживач може одночасно мати і планшет, і ноутбук", - говорить Гаджієв-Кравцов.
Загрожувати планшетам могли хіба що нетбуки. Однак за даними GfK Ukraine у липні мережі продали їх лише 7,632 тис. Найбільші виробники нетбуків уже зняли їх з виробництва. А от планшети замінити стаціонарні ПК не зможуть.
"Персональний комп'ютер живе за рахунок дорожчого сегмента. Альтернативою ПК є форм-фактор All-in-One з функцією Touch Screen та телевізійним тюнером. Цей пристрій можна використовувати як настільний персональний комп'ютер, планшет великої діагоналі та телевізор", - розповідає Волга.
За даними GfK Ukraine, зараз на ринку лідирують дві групи планшетів за розміром екранів: до 7 дюймів і більше 10 дюймів.
![]()
Представники роздрібних мереж прогнозують, що найбільший потенціал зростання мають саме планшети з в великими діагоналями екрана. Вони, мовляв, потенційно більш придатні для виконання складних завдань.
Більше того, постачальники розробляють прототипи планшетів з великими діагоналями, але їх майбутнє і застосування поки не визначене.
"На IFA - Берлінській міжнародній радіовиставці - були представлені планшети з діагоналлю 12, 13 і навіть 20 дюймів. Однак поки що нема чіткого розуміння, наскільки вони будуть популярні. Це нішеві пристрої", - каже Гаджієв-Кравцов.
Отже, говорити, що планшети знищують категорію ноутбуків чи нетбуків, зарано. Вочевидь, певний час вони будуть співіснувати, а з часом можуть просто об'єднатися.