Ворота Лаври повернуть?
У руйнуванні брами звинувачують Московський патріархат.
Ворота Нижньої Лаври, які знесли у ніч з неділі на понеділок, будуть повністю відновлені ще у жовтні-листопаді цього року. Принаймні, у цьому запевнює вище духовенство Києво-Печерської Лаври. Намісник Лаври архієпископ Вишгородський Павел звернувся до міністра культури і туризму України Юрія Богуцького з проханням надати дозвіл кошти монастиря відбудувати зруйновану арку.
Вище духовенство наполягає на версії, що ворота впали самовільно. За попередніми висновками створеної Києво-Печерською Лаврою комісії, брама зруйнувалася через випадіння замкової цегли на склепінні брами. Причина цієї руйнації – низька якість і старіння будівельних матеріалів і конструкцій, а також частково зруйновані фундаменти Західної вґїзної брами.
За словами архієпископа Вишгородського, Києво-Печерська Лавра мала розроблений проект реставрації Західної вґїзної брами, однак не встигла його реалізувати. Відтак, як тільки буде відповідний дозвіл державної служби з питань національної культурної спадщини, вище духовенство УПЦ МП обіцяє відтворити ворота протягом жовтня-листопада цього року.
Ситуація, яка трапилася у Києво-Печерській Лаврі, відразу породила міжконфесійні дискусії та звинувачення.
Українська Православна церква Київського патріархату у руйнуванні воріт Нижньої Лаври звинувачує представників УПЦ Московського патріархату. В оприлюдненій сьогодні на прес-конференції заяві Київський патріархат стверджує, що причиною руйнування церковних памґяток є будівельна і комерційна діяльність, яке ведеться на території Києво-Печерської Лаври.
"Кількість крамничок на території Києво-Печерської Лаври незабаром перевищуватиме кількість храмів", - заявив прес-секретар УПЦ КП архімандрит Євстратій.
За його словами, ворота зруйнували для того, щоб пропускати на територію святині важку автомобільну техніку, вантажівки з товарами та автомобілі служителів Лаври і високопоставлених прочан.
Більш того, УПЦ КП заявляє про "безконтрольну роздачу мощів святих печерських угідників, будівельні роботи і господарську діяльність, що стали причиною перших, за кілька століть, масштабних обвалів", і закликає державну владу звернути увагу на діяльність УПЦ МП.
Натомість, архієпископ Вишгородський звинувачує у руйнуванні брами керівництво Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Мовляв, ще два роки тому він просив директора заповідника зайнятися ремонтом брами, але той проігнорував прохання.
За словами архієпископа, 8 жовтня обвалилась верхня частина брами, і він ухвалив рішення її розібрати, щоб вона часом не травмувала людей. Архієпископ Вишгородський відкидає звинувачення у тому, що браму розібрали для проїзду автомобілів, і стверджує, що Лавра має лише один автомобіль КамАз, який проїздив через ворота.
Як вже писала "Газета...", за останні роки в Лаврі зруйновано десять історичних обґєктів, серед яких – келії Гостинного двора, ківорій і колодязь св. Феодосія та св. Антонія та інші. Загалом на території Києво-Печерської Лаври знаходяться 122 памґятки архітектури.
Віра Карпінська