Житло в Черкасах дешевшати не буде
Сьогоднi кожна друга квартира в Черкасах купується за допомогою iпотечного кредитування. I бажаючих придбати житло в кредит з кожним роком збiльшується. За словами заступника керуючого Черкаської фiлiї АКБ "Укрсоцбанк" Олега Батюка, банк змушений вiдмовляти 30% людей, якi звертаються за кредитами.
Причина єдина – низькi зарплати. При середнiй зарплатi по областi у 830 грн., сукупнi щомiсячнi виплати по кредиту за однокiмнатну квартиру, вартiсть якої наразi - щонайменше $25 000, становлять до $300. Тож, лише заплата у $400-500 дає шанс, що банк позитивно вiдповiсть на звернення про надання кредиту на житло.
На думку заступника керуючого Черкаської фiлiї АКБ "Укрсоцбанк" Олега Батюка, вартiсть нерухомостi зростатиме ще впродовж 2 рокiв, адже збiльшується вартiсть енергоносiїв i будматерiалiв, що безпосередньо впливає на ринок нерухомостi. До того ж, в мiстi вiдсутнiй цивiлiзований ринок землi - це засвiдчив перший в мiстi аукцiон з продажу вiльних земельних дiлянок, який не був повнiстю прозорим. А, вiдповiдно, витрати на придбання дiлянок для компанiй збiльшується. На вартiсть житла впливає i той факт, що будiвельнi компанiї закладають у вартiсть квартир 100% рентабельнiсть. I, допоки в Черкаси не прийдуть iноземнi будiвельнi компанiї, первинне житло дешевшати не буде.
За словами директора ПП „Центр нерухомостi” Яни Морощук, полiтична i економiчна ситуацiя в країнi наразi нестабiльна, а тому люди вважають за краще вкладати грошi в нерухомiсть для кращого захисту i примноження заощаджень - а тому прогнозувати зниження вартостi купiвлi нерухомостi поки що зарано. Крiм того, з усiх районiв областi до Черкас постiйно приїздять на роботу люди, а їм потрiбно десь жити – вiдповiдно, це також стимулює попит i цiни на житло. Крiм того, сьогоднi багато з тих, хто ранiше житло винаймав, волiє придбати власне – i платити не вартiсть оренди чужого помешкання, а виплачувати уже за власну квартиру.
На думку начальника управлiння капiтального будiвництва Черкаського мiськвиконкому Валентина Д’яченка, зниження вартостi житла очiкувати найближчим часом не варто. Продавцi житла на вторинному ринку орiєнтуються на вартiсть новозбудованого житла. А його цiна постiйно зростає: так, рекомендована Мiнiстерством будiвництва вартiсть 1 квадратного метра житла по Черкаськiй областi вже сягнула 3036 гривень.
Цього року в Черкасах планується побудувати близько 52100 квадратних метрiв житла. За 9 мiсяцiв 2006-го уже було введено в експлуатацiю 41 517 „житлових” квадратних метрiв. В 2002 роцi було введено в експлуатацiю 29728 квадратних метрiв, в 2003 – 58161, в 2004 – 24570, а торiк – 32132 квадратних метрiв житла.
Тож, на думку начальника управлiння капiтального будiвництва Черкаського мiськвиконкому Валентина Д’яченка, немає стiйкої тенденцiї до зростання чи зниження темпiв будiвництва житла в Черкасах. Та в той же час, з кожним роком шаленими темпами в мiстi зростає попит на житло.
I прогнозувати зростання темпiв будiвництва на 2007 рiк важко, хоча, за попереднiми даними, кiлькiсть новозбудованого житла - порiвняно з 2006 роком - збiльшиться на 17%.
За словами заступника керуючого черкаської фiлiї АКБ "Укрсоцбанк" Олега Батюка, практично всi будiвельнi компанiї, якi зараз будують житло Черкасах, не дотримуються законiв, що регулюють ринок нерухомостi. Ще рiк тому було внесено змiни до закону «Про iнвестицiйну дiяльнiсть», якi вступили в силу 6 сiчня 2006 року. Але, незважаючи на цi змiни, практично всi будiвельнi компанiї продовжують укладати угоди про дольову участь, в яких термiн здачi об’єкту чiтко не обумовлюється, нiяких санкцiй за неналежне виконання обов’язкiв не передбачено.
Вiдтак, у людей, якi купують житло на первинному ринку за угодами про дольову участь, в майбутньому можуть виникнути проблеми з реєстрацiєю прав власностi на новозбудоване житло. Бюро технiчної iнвентаризацiї має повне право вiдмовитися реєструвати право на житло i видавати свiдоцтво на право власностi, оскiльки на момент укладання угоди про дольову участь цi угоди не є дiйсними згiдно законодавства.
Заступник керуючого черкаської фiлiї АКБ "Укрсоцбанк" Олег Батюк констатував, що ця ситуацiя - з придбанням житла на первинному ринку через угоди дольової участi, змусила банки практично припинити фiнансування придбання в кредит новозбудованого житла. До того часу, поки мiсцевi будiвельнi компанiї не приведуть свою дiяльнiсть у вiдповiднiсть до законодавства.
Чому ж будiвельнi компанiї не хочуть створювати фiнансовi або венчурнi фонди для фiнансування будiвництва житла, як того вимагає нове законодавство? На думку Олега Батюка, тут є кiлька причин. По-перше, будiвельнi компанiї нестимуть додатковi витрати на обслуговування фондiв, а ще нова схема фiксує вартiсть житла на момент придбання i унеможливлює постiйне зростання вартостi квартири впродовж всього термiну її будiвництва.
Лише двi черкаськi будiвельнi фiрми, за словами Олега Батюка, – „Добробуд” i „Круг” почали використовувати облiгацiйну схему придбання житла, що будується. Крiм того, вони пройшли суворий аудит i атестацiю у великих українських банках. Поряднiсть „Добробуду” пiдтвердила атестацiя «Укрсоцбанку», а „Круга” – два iнших банки.