Балкони та тераси: нове бачення звичних форматів
Зміст
Раніше балкон вважався переважно місцем для зберігання домашнього стафу, однак у 2021 році стає чи не найголовнішим місцем в квартирі. На карантині він замінив собою і парк, і пляж, і подекуди спортивну залу. Журналісти порталу Domik.ua з'ясували, як взагалі балкони прийшли в наше життя, та що пропонують покупцям забудовники сучасних житлових комплексів.
Як з'явилися балкони
Перші балкони виникли ще в епоху Середньовіччя — вони тримались на масивних кронштейнах над головними воротами міста та носили головним чином фортифікаційні функції. На балконах стояли вартові, що стежили за безпекою фортеці. Декоративним елементом будівлі балкон став за часів Ренесансу: у нього з'явилася кована решітка з витонченим ажурним візерунком, а у городян прижилася традиція прикрашати балкони квітами в діжках.
На наших теренах балкони були скоріше привілеєм, ніж обов'язковим компонентом. В дореволюційних будинках, що розташовані в центрі Києва, дотепер можна побачити, що балкони мають менше половини квартир. У дохідних будинках квартири з балконами здавалися дорожче. В ті часи на них було прийнято пити ранкову каву й читати газету, але аж ніяк не сушити білизну — це вважалося непристойним.
За радянських часів столицю почали забудовувати однотипними «хрущовками». Площі квартир в цих будинках були настільки маленькими, що для зберігання речей просто не вистачало місця. Для цих цілей і використовувався балкон. Саме тут тримали весь домашній скарб: велосипеди, візочки, старі речі, консервацію тощо.
З приходом незалежності та приватизації мешканці міст стали сприймати балкони як недороблені продовження квартири. І, звичайно, прагнули «довести їх до розуму» — тобто засклити, а іноді й просто знести перегородку з балконним блоком, розширюючи кімнату.
Надбудова, повальне скління та хаотичне розширення балконів без будь-якого узгодження з міською владою навіть породило в Києві мем «цар-балконів». У 2019 році у видавництві «Основи» вийшла фотокнига художника та архітектора Олександра Бурлаки, яка називається Balcony Chic. У ній зібрані унікальні екземпляри київських балконів, існуючих, за словами автора, «на грані потворства та колориту».
Балкони в новобудовах
В сучасних житлових комплексах балкони стали майже обов'язковою складовою. За даними пошуковика надійних новобудов Bild.ua, з 343 споруджуваних в Києві житлових комплексів тільки 10 зводяться без балконів. Серед них — як проєкти економкласу, так і преміальні новобудови. Девелопери перших позбавляються від баклонів та терас на користь інвесторів: вибираючи доступне житло, більшість з них не готові переплачувати за зайві квадратні метри. Девелопери комплексів преміального сегмента визнали балкони рудиментом минулого, віддавши перевагу більш сучасним форматам — наприклад, експлуатованим дахам.
Соціологічні опитування демонструють: для більшості інвесторів новобудов (близько 80%) важлива наявність балконів, лоджій або терас в квартирі. Решта 20% готові відмовитися від подібної опції заради зменшення вартості квартири. Останнім часом у новобудовах з'являються комори для зберігання того, що роками складалося на балконах. У зв'язку з цим забудовники відзначають чітку залежність: якщо в житловому комплексі є окремі комори, то інтерес інвесторів до балконів істотно падає.
У 2021 році, після декількох локдаунів, актуальність квартир з балконами істотно зросла. Особливою популярністю стали користуватися квартири з відкритими терасами, де можна відпочити й подихати свіжим повітрям, не виходячи надвір. Багато офісних працівників, які перейшли на віддалений формат роботи, почали облаштовувати тут домашні офіси. У 11% споруджуваних проектів Києва є житло з терасами. Один з цих проектів — житловий комплекс Great від забудовників IB Alliance, «Київміськбуд» та РІЕЛ.
Житловий комплекс Great та квартири з власними терасами
Новобудова Great — це комплекс, що складається з 13 будинків, власної паркової зони та всієї необхідної інфраструктури, починаючи від дитячого садка і закінчуючи офісним комплексом. Житловий комплекс зводиться на Дніпровській набережній, в 90 м від Дніпра. Оскільки мальовничі краєвиди — одна з конкурентних переваг проекту, архітектори передбачили таке розташування будинків, при якому більшість квартир будуть видовими. І, звичайно ж, тут запроєктовані квартири з терасами, з яких можна буде милуватися Дніпром і столичним правобережжям.
Читайте також: Десять принципів комфортного міста на прикладі ЖК Great
В червні 2021 року в ЖК Great реалізується житло в будинках з першого по шостий, а також у дванадцятому та тринадцятому. Площі квартир варіюються від 41 до 194 кв. м. В кожному з перелічених будинків, крім дванадцятого, представлені помешкання з відкритими терасами до 80 кв. м. Терасу пропонується вибрати прямокутної форми чи заокруглену. Звісно, склити їх заборонено — це суперечить дизайн-коду новобудови. Натомість на терасі можна облаштувати місце для медитацій, домашній офіс чи лаунж-зону з шезлонгами та надувним басейном. Окремо може потішити той факт, що при ціноутворенні використовується коефіцієнт 0,3: квадратний метр тераси коштує 30% вартості метру всередині квартири.
Квартири з найбільшими терасами розташовані на других та третіх поверхах будинків, оскільки вони виходять на експлуатований дах вбудовано-прибудованих комерційних приміщень. В деяких дворівневих квартирах, що розташовані на останніх поверхах, на одному рівні передбачені тераси, а на другому лоджії. В червні поточного року вартість квадратного метру в ЖК Great стартує від 23 300 грн. До грудня 2023 року девелопер пропонує розтермінування з першим внеском від 30%.
Висновки
Балкони та тераси в нинішньому році переживають легку трансформацію, перетворюючись з комор в місце для відпочинку та дозвілля. Деякі забудовники відмовляються від них, але ця тенденція навряд чи стане трендом. По-перше, за рахунок балконів, лоджій та терас фасад набуває динаміки та пластичності. По-друге, вони урізноманітнюють квартирографію житлового комплексу. І нарешті, наявність балонів допомагає дотримуватися пожежних нормативів.
Відповідаючи попиту, столичні забудовники пропонують просторі відкриті тераси замість традиційних балконів. І цей тренд має всі шанси закріпитися на первинному ринку нерухомості на роки.
Побачити, що відбувається на будмайданчику проєкту, поспілкуватися з інвесторами та першим дізнаватися про акції від забудовника можна на форумі ЖК «Грейт».
Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua
© domik.ua, 2021