Подати оголошення

Рієлтори закликають Верховну Раду не голосувати за законопроєкт № 3618

Рієлтори закликають Верховну Раду не голосувати за законопроєкт № 3618
Якщо законопроєкт «Про рієлтерську діяльність» приймуть, житло може подорожчати на 2-3% — переконують фахівці з нерухомості.

Як стало відомо порталу Domik.ua, 23 лютого 2022 року народні депутати повинні розглянути у першому читанні проєкт закону № 3618 «Про рієлторську діяльність в Україні». Інформацію про це оприлюднили в Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ). Гравці ринку називають ініціативу «рейдерською». Президент АФНУ Юрій Піта, зазначив, що прийняття цього документа матиме негативні наслідки не лише для рієлтерської спільноти, а й для всього ринку нерухомості. 

Нижче наводимо текст прес-релізу, який надіслала прес-служба АФНУ, із мінімальним виправленням. 

«Професійна спільнота неодноразово наголошувала, що прийняття цього законопроєкту негативно позначиться на якості  послуг, що надаються, нав’яже клієнтам обов’язкове звернення до рієлтерів, що порушує конституційні права власників нерухомості, та створить додаткові перепони на ринку», — підкреслив очільник АФНУ.

Юрій Піта звернув увагу на те, що запропонований документ має на меті створити квазі-організацію під назвою «Федерація», до якої повинні увійти всі без винятку професійні фахівці з нерухомості. І саме ця «Федерація» вирішуватиме, кому працювати, а кому ні. Експерт вважає, що ця норма законопроєкту є грубим втручанням в роботу конкурентного ринку. За його словами, з прийняттям цього документа вартість нерухомого майна може зрости на 2-3%, через здорожчання рієлтерських послуг, від яких споживачі не матимуть права відмовитися.

Крім того, законопроєкт є корупціогенним. Очільник АФНУ нагадав, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вже надало свої негативні висновки щодо законопроєкту № 3618, серед яких зокрема такі: 

  • порушення ст. 41 Конституції України та норм цивільного законодавства прав власника на вільне володіння, користування та розпорядження своїм майном;
  • наділення новоствореної «Федерації» функціями контролю за рієлтерською діяльністю;
  • корупційні ризики у зв’язку зі створенням, володінням та адмініструванням Єдиної інформаційної бази;
  • збільшення грошових та часових витрат на отримання дозвільних документів суб’єктами рієлтерської діяльності (сертифікату суб’єкта рієлтерської діяльності, кваліфікаційного свідоцтва брокера, кваліфікаційного свідоцтва фахівця у сфері рієлтерської діяльності) тощо. 

Головна мета розробників законопроєкту № 3618, як вважає експерт, — це створення корупційних схем та подальша монополізація ринку рієлтерських послуг заради отримання надприбутків. Адже всі фахівці з нерухомості будуть зобов'язані витрачати зароблені кошти на утримання апарату організації, отримання сертифікату та інших видів кваліфікаційних свідоцтв, на створення нових інформаційних баз та реєстрів. За попереднім підрахунком АФНУ, щорічний прибуток «очільників» чи «наглядачів» за ринком, отриманий за рахунок рієлтерів, може скласти щонайменше 100 млн грн.

Він зазначив, що в Україні не менше 40-45% угод на ринку нерухомості здійснюється за допомогою професійних фахівців з нерухомості. Водночас ринок рієлтерських послуг є добровільним для клієнтів, а за допомогою закону не можна примусити власника звертатися за рієлтерською послугою. 

«Такі положення проєкту закону схожі на схеми, які існували в роботі оцінювачів, тільки замість електронних приватних майданчиків з’явиться електронна приватна база об’єктів», — підкреслив  очільник АФНУ.

За його словами, попри численні звернення профільних організацій, ініціатори законопроєкту навіть не намагалися провести бодай якусь конструктивну зустріч, щоб узгодити основні розбіжності та почути думку учасників ринку.

«Скидається на те, що законопроєкт № 3618 винесено на розгляд саме тепер лише для того, щоб непомітно його протягти і «рейдернути» ринок на тлі можливого військового вторгнення», — зазначив експерт.

Юрій Піта вважає, що ринку потрібен по-справжньому фаховий закон, підготовлений за участі рієлтерських спільнот та організацій, тим більше такі напрацювання вже є. Цей документ має ґрунтуватися на взаємовигідній співпраці всіх учасників ринку та базуватися на кількох принципових речах, таких як: 

  • рієлтерські послуги мають надавати досвідчені, сертифіковані фахівці згідно з узгодженими всіма учасниками ринку стандартами професії;
  • кожен фахівець повинен сам обирати, в якій професійній спільноті він зможе пройти навчання та отримати сертифікат відповідності; 
  • кожен рієлтер має бути суб’єктом підприємницької діяльності або офіційно працевлаштованою особою;
  • кожен професійний фахівець має право самостійно встановлювати вартість наданих ним послуг;
  • встановлення критеріїв відповідальності («запобіжників») за надання неякісних послуг та позбавлення права займатися рієлтерською діяльністю за систематичні порушення;
  • запровадження механізмів співпраці між органами влади та професійними рієлтерами задля можливості отримати інформацію, необхідну для надання якісних послуг: перевірка документів, доступ до баз даних тощо.

Він зазначив, що Асоціація фахівців з нерухомості (рієлтерів) України наполягає на тому, щоб професійні об’єднання мали можливість створювати «рієлтерські школи» (навчальні центри) та проводити сертифікацію.

«Це найбільш зважена і компромісна позиція, що задовольнить всіх учасників ринку. Саме тому представники галузі готові взяти участь в розробці нового законопроєкту, побудованому на «білій» роботі фахівця з нерухомості, його професійній підготовці разом з ефективною системою стримування та противаг, що унеможливить надання неякісних послуг та шахрайство», — підсумував Юрій Піта. 

Думка редакції порталу Domik.ua може не співпадати із висновками АФНУ.

Читайте також: Податкова перевірятиме відомості про фізичну особу під час реєстрації речових прав на нерухомість

Обговорити ініціативу народних обранців можна на форумі законопроєкт «Про рієлтерську діяльність»

Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua

© domik.ua, 2022

Оцініть статтю
0 голосів

Читайте також

Акція до Чорної п’ятниці в «Новій Англії»!

Акція до Чорної п’ятниці в «Новій Англії»!

Мазур Юля: Абсолютно усі об'єкти інфраструктури України знаходяться не у руках українців

Мазур Юля: Абсолютно усі об'єкти інфраструктури України знаходяться не у руках українців

Київміськбуд оприлюднив список об’єктів для участі у міських житлових програмах

Київміськбуд оприлюднив список об’єктів для участі у міських житлових програмах

Поділіться вашою думкою
0 коментарів
Каталог відгуків про будинки Києва
Знайдіть свій будинок та розкажіть про нього. Що подобається, а що ні? Допоможіть тим хто шукає житло
Детальніше