Подати оголошення

Тарифи на електроенергію: скільки платити за світло та як заощадити

Тарифи на електроенергію: скільки платити за світло та як заощадити
Якщо родина ощадлива, тоді вона буде сплачувати за світло протягом опалювального періоду 2021-2022 рр. за пільговим тарифом. Як зменшити платіжки тим, хто споживає понад 250 кВт*год на місяць, — далі в матеріалі.

Зміст

Як стало відомо порталу Domik.ua, Національний банк України (НБУ) прогнозує, що тарифи на електроенергію для українців у 2022 році зростуть на 20-25%. В опублікованому на сайті фінансового регулятора інфляційному звіті за жовтень 2021 року, в НБУ пояснили ймовірність збільшення цін на світло необхідністю приведення до економічно обґрунтованого рівня та усунення дисбалансів у енергосекторі. 

Останнє підвищення цін на світло відбулося у 2017 році, коли в Україні запровадили тариф на електроенергію у розмірі 1,68 грн за кВт*год. При цьому передбачили поступку — 0,90 грн за перші 100 кВт*год. З 1 січня 2021 року Кабінет Міністрів пільговий тариф скасував, залишивши єдині розцінки на світло для всіх. Постановою Кабміну № 859 від 11 серпня 2021 року затверджено нові тарифи для населення. Завдяки розробленій Міністерством енергетики України (Міненерго) фінансовій моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) державні виробники електроенергії, НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго», які забезпечують виконання спецобов’язків, отримали право продавати весь обсяг своєї продукції за ринкових умов. За рахунок отриманого доходу державна генерація компенсуватиме різницю між тарифами для населення і ринковою ціною електроенергії.

Як пояснили у Міністерстві енергетики, для 80% населення України тариф на електроенергію з 1 жовтня 2021 року зменшився на 17% і за умови споживання до 250 кВт*год на місяць наразі складає 1,44 грн/кВт*год. Для всіх, хто споживає більше 250 кВт*год на місяць, ціна залишилась незмінною — 1,68 грн/кВт*год на весь обсяг споживання. 

За даними Кабміну, в середньому одне українське домогосподарство споживає на місяць 168 кВт*год. 

Тарифи на електроенергію для населення. Інфографіка Міненерго

Тарифи на світло на даний час єдині для населення у всіх регіонах України. Вартість електроенергії у Києві, Одесі, Харкові чи Львові буде однаковою. 

Нагадаємо, що з початку 2019 року працює нова модель роздрібного енергоринку. На зміну обленерго прийшли нові постачальники. Українці платять за світло двом різним компаніям, а саме:

  • постачальнику, що формує платіжки і забезпечує розрахунки зі споживачами;
  • оператору системи розподілу, який обслуговує мережі (аналог обленерго).

Наприклад, в столиці транспортуванням електричної енергії наразі займається «ДТЕК Київські електричні мережі» (спадкоємець «Київенерго»). Реалізацією кінцевим споживачам (побутовим і промисловим) — ТОВ «Київські енергетичні послуги» (YASNO), визначене державою як єдиний постачальник універсальної послуги на території міста. 

Читайте також: Скільки коштує куб гарячої води у Києві: нові тарифи та договори

Як визначити свій тариф на електроенергію

Для індивідуальних побутових споживачів фіксована ціна 1,44 грн/ кВт*год застосовується за умов загального обсягу споживання за розрахунковий місяць до 250 кВт*год включно. Якщо хоча б на один кіловат більше, наприклад, 251 кВт*год, тариф 1,68 грн/кВт*год буде застосовуватись на всі кіловати, що «набігли» на лічильнику. 

Приклад розрахунків за спожиту електроенергію:

  • власник квартири використав протягом місяця 250 кВт*год. Йому необхідно сплатити: 250 * 1,44 = 360 грн;
  • родина спожила 251 кВт*год. Сума за місяць буде така: 251 * 1,68 = 421,68 грн.

Пільговий тариф не стосується колективних побутових споживачів і гуртожитків. Дані категорії розраховуватимуться за тарифом 1,68 грн/кВт*год незалежно від кількості спожитої електрики. 

Для домоволодінь із системами електрообігріву спеціальних тарифів не передбачено. 

Також у постанові Кабміну не зазначено спеціальних тарифів для багатодітних родин та сімейних дитячих будинків. Цим категоріям енергетичні компанії радять звернутися за отриманням субсидії.

Читайте також: Пільги та субсидії на комунальні послуги в Україні: хто може їх отримати і як оформити

Як сплачувати за світло дешевше

Тарифні коефіцієнти для багатозонних (дво- та тризонних) приладів обліку, згідно із постановою № 859, залишаються без змін. Ціна 1 кВт*год варіюється в залежності від часу доби.

При встановленому 2-зонному лічильнику до тарифів будуть застосовані відповідні коефіцієнти, диференційовані за часом доби, а саме:

  • 0,5 тарифу з 23:00 до 7:00 (в години нічного мінімального навантаження енергосистеми);
  • повний тариф у інші години доби.

Тобто нічний тариф за умови встановлення двозонного лічильника (день-ніч) на 50% менший за денний: 0,72 грн (до 250 кВт*год) та 0,84 грн (понад 250 кВт*год). 

При встановленому 3-зонному лічильнику до тарифів будуть застосовані такі коефіцієнти: 

  • 1,5 тарифу з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00;
  • повний тариф з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00, з 22:00 до 23:00 (у напівпіковий період);
  • 0,4 тарифу з 23:00 до 7:00.

У такому разі у пікові години ціна за кіловат складе 2,16 грн (до 250 кВт*год) та 2,52 грн (понад 250 кВт*год). У нічний час — відповідно 0,576 грн/ кВт*год та 0,672 грн/ кВт*год.

Порівняння тарифів на електроенергію для населення. Інфографіка ТОВ «Енера Вінниця» 

Читайте також: Тарифи на опалення: скільки українці заплатять за теплі батареї у 2021 році

Як розрахувати вартість електроенергії за двозонним тарифом

Якщо родина споживає протягом місяця 350 кВт електроенергії, базовий тариф складає на поточний момент 1,68 грн/кВт*год. Отже за стандартною ціною їм за електроенергію доведеться сплатити: 

350 кВт * 1,68 грн/кВт*год = 588 грн.

Припустимо, ця ж родина має двозонний тариф. Зі спожитих 350 кВт на денний час припало 120 кВт, 230 кВт — на нічний. 

120 кВт * 1,68 грн/кВт*год = 201,6 грн — ціна за світло вдень; 

230 кВт * 1,68 грн/кВт*год * 0,5 = 193,3 грн — ціна за світло вночі;

201,6 грн + 193,3 грн = 394,8 грн — вартість електроенергії за місяць після переходу на двозонний тариф.

Отже, перехід на двозонний тариф дозволив родині заощадити 193 грн на місяць, тобто економія складе близько 30%. 

Користуватися диференційованим тарифом вигідно, якщо перенести на нічний час роботу пральних машин, бойлерів, обігрівачів, та інших приладів, особливо тих, які не потребують нагляду людини чи мають у своєму функціоналі таймери. 

Дані дослідження ДТЕК, яке компанія проводила у 2020 році серед клієнтів із двозонним тарифом, свідчать, що більшість не користувалися цією перевагою. Так торік у Києві нараховувалося 105 тис. клієнтів, які мали двозонні тарифи завдяки розумним лічильникам. При цьому вночі вони споживали лише 5-6% свого загального обсягу електроенергії.

Як розрахувати ціну на світло за тризонним тарифом

Деякі енергетичні компанії розміщують на своїх сайтах онлайн калькулятори розрахунку для різних типів лічильників. Нижче наведено приклад розрахунку для тієї ж родини, яка спожила протягом місяця 350 кВт, але вже за умов, що їхній прилад обліку налаштований на тризонний тариф. Обрахунок ми зробили за допомогою калькулятора на сторінці ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія»

Припустимо, що у пікові години родина спожила вночі також 230 кВт. Решта поділилася таким чином: 

70 кВт прийшлись на напівпіковий час, 50 кВт — на піковий.

Отже з урахуванням тризонного тарифу, родині б довелося сплатити за електроенергію 398,16 грн. Отже, якщо користуватися більшістю електроприладів у нічний час, також можна зменшити суму у квитанціях за електроенергію приблизно на третину. Але, якщо родина у вранішні та вечірні піки використовуватиме більше ресурсу, то за світло доведеться навпаки вдвічі переплачувати. 

Як підключити нічний тариф на електроенергію

Самостійно перейти на багатозонний тариф не можна. Для цього потрібно звертатися до регіональної електромережі. Умови переходу та розцінки у кожному регіоні можуть відрізнятися. 

Якщо прилад, яким людина вже користується, можна запрограмувати на диференційований облік електроенергії, то потрібно замовити у обленерго параметризацію. Первинне програмування може бути безкоштовним. У подальшому під час зміни тарифних зон з ініціативи замовника така послуга сплачується споживачем — в середньому 600-900 грн. Плюс власне встановлення та опломбування — від кількох сотень до тисячі грн. 

У разі, коли прилад обліку запрограмувати не можна, доведеться придбати новий у енергетичної компанії, або купити самостійно. Ціна багатозонного лічильника в середньому коливається у межах 1,5-5 тис. грн.

Вартість робіт зі встановлення багатозонного лічильника ПАТ «Запоріжжяобленерго» 

За різними підрахунками, окупність багатотарифного лічильника складає від 7-ми місяців до кількох років, в залежності від вартості приладу обліку та обсягу споживання електроенергії. 

Обговорити тарифи на електроенергію чи отримати роз'яснення фахівців можна на форумі Все про ЖКГ в Україні.

Читайте також: Актуальні тарифи на холодну воду в Києві: ціна кубометра та розмір абонплати

Висновки

В уряді обіцяють, що тарифи на електроенергію гарантовано будуть незмінними протягом всього опалювального сезону — до 30 квітня 2022 року. За умови споживання до 250 кВт*год на місяць діє пільговий тариф — 1,44 грн за кВт*год. Якщо витрати більші, хоча б на один кіловат, доведеться сплатити за світло повну вартість за весь обсяг споживання — по 1,68 грн/кВт*год. Тарифи, які будуть застосовуватися з 1 травня, залежатимуть виключно від подальших рішень уряду. Нова вартість кіловата для побутових споживачів формуватиметься з урахуванням вартості енергоносіїв на світовому ринку та економічної ситуації в країні.

Інформаційно-аналітичний відділ Domik.ua

© domik.ua, 2021

Оцініть статтю
0 голосів

Читайте також

З ким відновлювати країну? 
Компанії навколобудівельного ринку, які досі працюють у Росії.

З ким відновлювати країну? Компанії навколобудівельного ринку, які досі працюють у Росії.

Весняні знижки в «Новій Англії» -19% на квартири у будинку «Престон»

Весняні знижки в «Новій Англії» -19% на квартири у будинку «Престон»

Навіщо потрібний дизайн інтер'єру?

Навіщо потрібний дизайн інтер'єру?

2
Поділіться вашою думкою
0 коментарів
Всі звіти про надійність новобудов безкоштовно
Обирайте новобудову в каталозі Білдконтролю та отримуйте звіт про її надійність. Це корисно.
Детальніше